Jak chronić się przed hałasem

Jak chronić się przed hałasem

Jedni mówią, że do hałasu można się z czasem przyzwyczaić. Inni nie są w stanie tego zrobić i inwestują w okna dźwiękoszczelne. Jeżeli przeszkadza ci miejski hałas i chciałbyś w końcu zaznać trochę spokoju, weź z nich przykład.

Krok 1

Dźwiękoszczelność okien mierzona jest za pomocą współczynnika izolacyjności akustycznej, wyrażonej w decybelach. Im wyższa wartość współczynnika, tym mniej hałasu będzie do nas docierać. Ważnym parametrem jest także tłumienie. Mówią o tym wskaźniki korekcyjne oznaczone odpowiednimi symbolami.

Krok 2

Zazwyczaj możemy się spotkać z tym, że okna posiadają wskaźnik izolacji akustycznej równy 32 dB. Nierzadko można kupić także takie, które mają 38 dB. Aby zwiększyć wskaźnik, wystarczy zastąpić standardową szybę zespoloną na taką, w której szyby mają większą masę oraz różną grubość. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zamontować żyłkę do rolety typu MINI

Ciekawostka

Jeżeli w szybach zespolonych, jedna z nich jest laminowana, czyli klejona za pomocą specjalnych folii- tłumienie hałasu będzie zdecydowanie większe. 

Krok 3

Przed kupnem okiem upewnij się jakiego typu hałas występuje w twojej okolicy i przede wszystkim w jakim natężeniu. Np. na peryferiach miasta w zupełności wystarczy ci standardowe okno (32 dB), natomiast jeżeli mieszkasz przy obwodnicy, autostradzie, torach kolejowych czy lotnisku- wybierz okna o większym współczynniku (38-40 dB). W centrum miasta najbardziej odpowiednie będą okna o współczynniku 35 dB. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak chronić się przed hałasem skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!