Jak dbać o glicynię

Jak dbać o glicynię

Glicynia to niezwykły kwiat, który bez wątpienie w okresie kwitnienia wyróżnia się na tle innych roślin. Przybiera różnorodne kolory od białego począwszy, a na niebieskim i fioletowym skończywszy. Roślina może osiągnąć nawet 10 m wysokości! Bywa inspiracją dla wielu artystów, ponieważ jest jednym z piękniejszych kwiatów. Jak ją pielęgnować?

Uwaga

Uwaga! Glicynia jest trującą rośliną, więc sadź ją z daleka od miejsca, w którym zazwyczaj bawią się dzieci!

Krok 1

Roślina najlepiej będzie się rozwijać, jeżeli posadzisz ją w ciepłym, nasłonecznionym oraz osłoniętym od podmuchów wiatru miejscu. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak dbać o kwiaty domowe za pomocą piwa

Krok 2

Glicynia lubi glebę przepuszczalną, świeżą oraz dosyć żyzną. 

Ciekawostka

Nie martw się, jeżeli po roku lub dwóch po posadzeniu nie ujrzysz jeszcze kwiatów. Glicynia jest kwiatem, który potrzebuje na to kilku lat.

Krok 3

Aby nie doszło do takiej sytuacji, że glicynia będzie jedynie nieciekawie zwisającym i poplątanym na wszystkie strony kwiatem- bardzo ważne jest przycinanie jej. Od razu po posadzeniu rośliny, skróć główny przewodnik tak, aby miał 1 m wysokości. Do tego, utnij wszystkie boczne pędy. Latem, kiedy zaobserwujesz na pnączu nowe boczne pędy, pozostaw tylko dwa najsilniejsze, a resztę podetnij. Po tym zabiegu, przywiąż je do podpór pod kątem 90 stopni i przytnij na wysokości czwartego zdrowego pąka. Dodatkowo, przytnij również końcówkę przewodnika i nie zapomnij o usunięciu dolnych odrostów. Wiosną odczep pędy od podpór i przytnij je na 1/4 ich długości, a przewodnik na metr od ostatniego rozgałęzienia. Latem po raz kolejny przytnij boczne pędy. 

 

Zgodnie z instrukcją postępuj do momentu, aż glicynia osiągnie zadowalający kształt. Pędy starej rośliny przycinaj latem o około 15cm, a wiosną o 10 cm. Poza tym, po każdym kwitnieniu przytnij nowe pędy o 15 cm. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dbać o glicynię skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!