Jak działa instalacja odgromowa

Jak działa instalacja odgromowa

Burza to wspaniałe zjawisko pogodowe, które towarzyszy nam najczęściej w gorące letnie dni. Jednak mimo swej wspaniałości, burza może być również niebezpieczna. Zwłaszcza, jeśli budynek, w którym mieszkamy nie jest odpowiednio przygotowany. W poniższym poradniku dowiesz się jak działa instalacja odgromowa.

Krok 1 - Kiedy dom powinien posiadać piorunochron?

Jeśli nasz dom znajduje się w miejscu narażonym na uderzenia pioruna (położony jest na wzniesieniu lub wzgórzu, gdzie istnieje wysoka strefa ryzyka), wtedy powinniśmy zamontować instalację odgromową. Według przepisów prawnych, piorunochrony powinny zostać zamontowane na budynkach, które zbudowane są z materiałów palnych (np. drewniany dom pokryty strzechą). Choć przepisy tego nie uwzględniają, piorunochrony powinny zostać zamontowane na domach, które znajdują się w otoczeniu drzew (bez względu czy wybudowane są na terenie wyżynnym czy płaskim).

Krok 2 - Budowa instalacji odgromowej

Do podstawowych elementów piorunochronu należą :
- zwody sztuczne i naturalne,
- przewody odprowadzające,
- tzw. uziom

Czym są zwody sztuczne? Otóż są to przewody, pręty metalowe, które są montowane pionowo lub poziomo, w zależności od rodzaju dachu i materiału, jakim jest pokryty. Przewody takie powinny mieć minimum 6mm i powinny zostać wykonane ze stali nierdzewnej, ocynkowanej lub miedzianej. W zależności od dachu, zwody montujemy na każdej jego krawędzi (za pomocą niskich wsporników). Powyższy montaż można śmiało wykonać w przypadku dachu płaskiego. Jeżeli chodzi o dach spadzisty, metalowe pręty instalujemy wzdłuż kalenicy oraz na krawędziach dachu równoległych do kalenicy. Możemy zastosować te same niskie wsporniki, gdy pokrycie dachowe jest niepalne. Ważne, aby piorunochron osłaniał wystające elementy dachu, takie jak wyloty wentylacyjne, kominy, anteny itp. Aby rozwiązanie te było skuteczne, stalowe pręty muszą przebiegać przez te elementy lub się z nimi łączyć.

Krok 3

Jako element instalacji piorunochronowej, można wykorzystać rynny, balustrady itp. Jeżeli posiadamy blaszane pokrycie dachowe, może ono również pełnić rolę zwodu.

Krok 4

Kolejnym elementem są przewody, które odprowadzają łączące zwody (bez różnicy czy sztuczne czy naturalne) z uziomem. Przewody to stalowy drut, który nie przekracza grubości 6mm. Powyższe przewody powinny być zamontowane w dwóch narożach budynku (po przeciwnych stronach). Można je ukryć np. pod styropianem, a następnie wykonać elewację budynku.

Krok 5

Uziom to element, którego zadaniem jest sprowadzenie pioruna w grunt wokół domu. Uziom to metal, który umieszczamy w ziemi, w odległości około 1-1,5 metra od ścian fundamentowych. Mogą być to również żelbetonowe pręty lub specjalna taśma metalowa, zakopana na około 60 cm podgruntem, wokół całego budynku. Taka opaska ochronna powinna być w odległości około 1m ścian fundamentowych.

Krok 6

Istnieje wiele modeli instalacji odgromowych, jednak wszystkie bazują na tych samych, podstawowych elementach. Istnieją specjalne maszty, których zadaniem jest ściąganie piorunów, będących w okolicy chronionego obiektu.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak działa instalacja odgromowa skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!