Jak kłaść gładź gipsową na mokro

Jak kłaść gładź gipsową na mokro

Gładź gipsowa to prosta metoda uzupełniania wszelkiego rodzaju ubytków na ścianie zapewniająca zadowalające efekty. Dzięki niej na ścianie nie będzie już widać żadnych nierówności a załatane miejsca bardzo łatwo pomalujemy farbą. W tym poradniku dowiecie się jak kłaść gładź gipsową na mokro. D

Krok 1 - Przygotowanie podłoża

W pierwszej kolejności musisz oczyścić podłoże pod gładź szpachlową usuwając starą farbę. Po wykonaniu tych czynności dokładnie odpyl podłoże za pomocą zmiotki

i zagruntuj. Grunt podkładowy to płyn dlatego nakładamy go za pomocą pędzla równomiernie na cała powierzchnię ściany. 

Krok 2 - Przygotowanie gipsu szpachlowego

Do wiadra wypełnionego wodą wysypujemy gips jednocześnie mieszając do uzyskania plastycznej masy. Po zakończeniu mieszania odczekujemy około minuty, po tym czasie należy zamieszać gładź jeszcze raz. 

Uwaga

W gipsie nie możemy być żadnych grudek, masa musi być jednolita. Najlepiej mieszać gips za pomocą mieszadła podłączonego do wiertarki. 

Krok 3

Nanosimy przygotowany przez nas gips na ścianę tworząc warstwę o grubości ok. 2 mm za pomocą pacy metalowej. Gips nanosić należy w ten sposób aby zagipsowana ściana tworzyła równą i płaską powierzchnię. Na zewnętrznych narożnikach montujemy kątówki. Jeśli nie pasują docinamy je za pomocą nożyczek do blachy. Musimy je zatopić w pierwszej warstwie gipsu. Jeśli widać na ścianie pęknięcia, rysy, możemy zakryć je za pomocą taśmy zbrojącej co pomoże nam uniknąć takich pęknięć w przyszłości. 

Krok 4 - Czyszczenie i wyrównanie pierwszej warstwy

Gdy pierwsza nałożona przez nas warstwa wyschnie możemy ją wyczyścić ze wszelkich nierówności za pomocą szpachelki i papieru ściernego. Gramatura jakiej używamy na tym etapie powinna być od 120 do 160.

Krok 5 - Nakładanie drugiej warstwy

Teraz musimy nanieść drugą warstwę gładzi szpachlowej, Najczęściej nakłada się gips w kolorze białym co ułatwia późniejsze malowanie powierzchni. Gips najczęściej używany przy drugiej warstwie to gipsar lub megaron. Przygotowujemy go w wiaderku podobnie jak poprzednio. Nakładamy drugą warstwą za pomocą pacy uważając na to by ściągać ją jak najrówniej.

Krok 6

Po wyschnięciu drugiej warstwy gipsu na ścianie przystępujemy do czyszczenia powierzchni z nadmiaru masy szpachlowej za pomocą papieru ściernego. Możemy sprawdzić równość ściany przykładając lampkę do ściany i świecąc pod kątem na płaszczyznę ściany.

Uwaga

W przypadku gdy na ścianie zostaną jakieś rysy i nierówności możemy jeszcze raz je zaszpachlować. Następnie znowu czyścimy za pomocą papieru ściernego. 

Uwaga

Uwaga

Krok 7

Po oczyszczeniu ścian z pyłu gruntujemy ścianę a następnie malujemy farbą. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić imitację ściany z cegieł

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak kłaść gładź gipsową na mokro skomentowało 2 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
  1. Awatar użytkownika runi1

    runi1

    Jun 09, 2013

    Pic na mokro.

  2. Awatar użytkownika bobereQ1212

    bobereQ1212

    Jun 05, 2013

    to jest na mokro ? jestem pomocnikiem na budowie ale taka kiche mozesz wkrecac \"informatykom\" na mokro szapchule sie knaufa , szpachli nie da sie, A TO JEST ZWYKLA METODA NA NALOZENIE SZPACHLI ;)))