Jak ocieplić drewniany dom? Porada krok po kroku ;]

Jak ocieplić drewniany dom? Porada krok po kroku ;]

Posiadasz drewniany domek na jeziorem? Chcesz samodzielnie i w miarę tanio sam go ocieplić? Nic prostszego ;) Dzięki temu poradnikowi dowiesz się od czego zacząć!

Krok 1 - Gdzie powinno ocieplać się domy drewniane?

W konstrukcjach drewnianych najbardziej narażonymi punktami, przez co spora ilość ciepła \"ucieka\" na zewnątrz, to: podłoga oraz ściany, szczególnie w miejscach połączeń poszczególnych elementów. Ważne: domy drewniane ociepla się od wewnątrz.

Krok 2 - Wykonanie rusztu w narożach, a ocieplenie ściany domu drewnianego.

Aby zminimalizować straty ciepła, na ścianach wykonuje się specjalny ruszt pionowy (średnia odległość słupków to 40cm), stworzy on dodatkową izolację o grubości ok 10cm, który montujemy wewnątrz budynku. Do konstrukcji nośnej domu przybijamy pionowo słupki o wymiarach 10*5cm oraz długości odpowiadającej wysokości ściany.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zbudować oszczędny dom - mostki termiczne

Uwaga

W narożach pomieszczenia przeznaczonego do ocieplenia, montujemy drewniany słupek - przybijamy do ściany domu(dbamy o to aby był ustawiony idealnie pionowo - wykorzystujemy do tego poziomice). Na sąsiednim narożu powtarzamy czynność - pamiętajmy, aby słupki zostały umieszczone idealnie w rogach i stykały się ze ścianami tworzącymi kąt pomieszczenia.

Krok 3 - Jak wyznaczyć płaszczyznę nowej ściany wewnętrznej?

Między wcześniej przybitymi pionowymi słupkami rozciągamy sznurki, które mocujemy w trzech miejscach (tworząc jedną płaszczyznę) - poziomo (prostopadle do pionowych słupków) w odległości co 50 cm. Od sufitu także w odległości 50cm, tak samo dla podłogi i ostatni na środku słupków. Jedna płaszczyzna sznurków będzie użyteczna w montażu pozostałych belek.

Krok 4 - Jak wykonać pozostałą część szkieletu rusztu?

Kolejne belki drewniane montujemy pomiędzy zamontowane już pionowe słupki w odległości co 40 cm.Do zamocowania ich używamy gwoździ do płazów (konstrukcji nośnej takiego budynku). Najlepiej jest to zrobić w taki sposób, że na podłodze rysujemy linię co 40cm i na niej powinien znajdować się środek słupka(rozstaw pomiędzy słupkami powinien wynosić osiowo 40cm).

 

Uwaga

W przypadku kiedy mamy do czynienia ze zbyt dużą różnicą płaszczyzny nowej ścianki tz. od sznurka do pionowego słupka zostaje nam od 1-1,5cm, to pod takie belki od strony ściany budynku musimy zainstalować drewniane podkładki o szerokości 5cm. Generalnie grubość będzie zależała od różnicy pomiędzy słupkiem a sznurkiem.

Krok 5 - Czas na poziome belki rusztu ;]

Jeżeli jesteśmy już w tym kroku, to następną rzeczą jaką powinniśmy zrobić to usztywnić taki ruszt, poprzez zamontowanie poprzecznych słupków. Mocujemy je między pionowymi słupkami przy podłodze, suficie, oraz w miejscach, gdzie występują okna lub drzwi. Na krańcach otworu np. okiennego muszą być słupki w poziomie i w pionie. Dodatkowe mocowania maja za zadanie utworzyć obwód okna lub drzwi, dlatego też musimy zamontować dodatkowe dwa słupki pionowe, od górnej krawędzi poprzecznego słupka nad oknem do sufitu oraz od podłogi do dolnej krawędzi poprzeczki pod oknem, dodatkowo nad i pod otworem mocujemy jeszcze dwa poziomo (tak samo postępujemy w przypadku drzwi, czy innych otworów). Ma to na celu wzmocnienie obrysu otworów w ścianie (okna,drzwi). Kolejne słupki z dodatkowej warstwy izolacyjnej powinny być w tej samej odległości, nie możemy ich zmieniać, ponieważ dodatkowe belki nie powinny zmieniać naszego początkowego wyliczonego rozstawu pozostałych elementów naszego rusztu.

Krok 6 - Jak założyć warstwę izolacyjną?

To już ostatni krok na drodze ocieplenia naszego domku. Mamy już cały ruszt, więc możemy przystąpić do wypełnienia przestrzeni między słupkami wełną termiczną(mineralną). Wełnę docinamy w taki sposób, aby ich wymiary odpowiadały rozstawowi między pionowymi słupkami +/- 5cm. Po skończeniu układania waty, przystępujemy do montażu paraizolacji w postaci folii PE(przytwierdzamy ją do słupków za pomocą zszywacza, a folię układamy zawsze z 10 cm marginesem, tak aby uzyskać podwójną grubość na złączeniach folia-folia oraz folia-ściana).

Dodatkowo na złączeniach folii z folią oraz ze ścianą dodatkowo oklejamy taśmą paroizolacyjną, sklejając ze sobą te powierzchnie. Tak przygotowaną ścianę termoizolacyjną wykańczamy np. płytami gipsowo-kartonowymi, lub też np. boazerią drewnianą.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak ocieplić drewniany dom? Porada krok po kroku ;] skomentowało 3 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
  1. Awatar użytkownika TomaszM-

    TomaszM-

    May 24, 2015

    Ja też polecam Termo Organika, ale tak naprawdę decydując się na wybór styropianu należy zwrócić uwagę na jego parametry i aby miały one potwierdzenie w badaniach niezależnych instytucji badawczych.

  2. Awatar użytkownika kamyk00

    kamyk00

    Jan 27, 2015

    Przydatne informacje,zgadzam się ten styropian w kropki od termoroganiki jest swietny, nie straszne mu zadne warunki poogodowe, do tego ciepło w domu.

  3. Awatar użytkownika lesnyludek

    lesnyludek

    Oct 23, 2014

    Bardzo dobry poradnik! polecono mi system termoorganiki do tego typu ociepleń, bardzo dobrze się sprawdził, cena też nie była wygórowana.