Jak pielęgnować oczko wodne

Jak pielęgnować oczko wodne

Oczko wodne w ogrodzie z pewnością robi duże wrażenie. Jednak wygląd to nie wszystko. Jest ono również bardzo pracochłonne, gdyż wymaga poświęcenia mu czasu praktycznie w każdej porze roku.

Krok 1 - Lato

  •  W okresie letnim rośliny zaczynają kwitnąć i stawać się coraz gęstsze. Twoim zadaniem jest przycinanie i rozsadzanie ich. 
  •  Podczas upałów kontroluj poziom wody i jeżeli zajdzie taka potrzeba, uzupełnij ją.
  •  Podstawowym problemem są nielubiane i niechciane glony. Rozwijają się zwłaszcza wtedy, gdy woda jest bardzo zanieczyszczona, silnie nasłoneczniona oraz niewystarczająco napowietrzona. Małą ilość glonów wyczyścisz za pomocą siatki, a do większej będziesz musiał użyć specjalnych preparatów. Warto zainwestować w ryby, które żywią się glonami i tym samym oczyszczają wodę. Pożyteczne będą także niektóre gatunki roślin (np. grzybienie, okrężnica, sitowie i trzciny), które utrudniają rozwój glonów w wodzie. 

Krok 2 - Jesień

  • Zanim z drzew zaczną spadać liście, okryj oczko siatką o drobnych oczkach. Dzięki temu oszczędzisz sobie naprawdę sporo pracy związanej z oczyszczaniem wody z liści.  

Krok 3 - Zima

  • Opróżnij zbiornik z wody, osusz go, a następnie wyłóż dno liśćmi lub słomą.
  • Jeżeli w oczku będą zimować ryby, musisz zapewnić im ciągły dopływ tlenu. W związku z tym, woda nie może zamarznąć i cała tafla nie może pokryć się lodem. Jest na to sprawdzony sposób: umieść na powierzchni wody kawałek styropianu lub wstaw wiązki słomy. Droższą metodą będzie kupno pompy lodowej, która przez cały czas porusza wodę i może działać nawet w temp. -20 stopni.  

Krok 4 - Wiosna

  • Po okresie zimowym, kiedy ustaną przymrozki, usuń uszkodzone, zgniłe i wysuszone pędy. Możesz to zrobić np. za pomocą sekatora. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak pielęgnować oczko wodne skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!