Press room

Czy wyjazd zarobkowy może być inspiracją do stworzenia portalu?

Otóż okazuje się, że tak. Podczas pobytu w Wielkiej Brytanii Marcin Radziwoń i Artur Olszewski spotkali się z problemem braku przejściówek do tamtejszych kontaktów (które są odmienne od naszych). Postanowili rozwiązać ten problem wkładając do kontaktu patyczek do uszu. Jednak gdy chcieli opisać ten plan znajomym – pojawił się problem. Właśnie wtedy wpadli na pomysł nagrania filmu a następnie umieszczenia go na jednym z portali wideo.

Skąd nazwa na portal i kiedy powstał?

Koleżanki, które miały problem z podłączeniem suszarki i prostownicy, obejrzały film zamieszczony wcześniej na YouTube – skwitowały nasz pomysł mówiąc „Ale z was spryciarze”. Stąd nazwa. Jak się okazało forma poradnika wideo okazała się „strzałem w 10”, rozwiązanie chwyciło – łatwiej jest nam wykonywać pewne czynności gdy widzimy jak mamy wykonywać je krok po kroku.

Portal powstał w marcu 2008 roku, w czerwcu osiągając 160 000 unikalnych użytkowników oraz ponad 3 miliony odsłon miesięcznie. W marcu 2009 roku liczba użytkowników wzrosła do 800 000, (w tym ponad 100 000 zarejestrowanych kont) którzy wygenerowali 12 000 000 odsłon.

Czym charakteryzuje się portal?

Nasze kluczowe hasło to „Pokaż co potrafisz”. Jako pierwszy i największy portal wideoporadników podpowiadamy jak sobie radzić z wieloma różnymi codziennymi problemami. Chcemy, aby każdy, kto chce coś zrobić lub chciałby dowiedzieć się czegoś pożytecznego, wchodził na stronę spryciarze.pl.

Jakie są mocne strony Spryciarze.pl?

Portal został wyróżniony przez tygodnik Wprost w kategorii „Złota Strona Tygodnia”, przez miesięcznik PC World Komputer jako „Witryna Dnia”.

Katalog Ciekawych Stron uhonorował nas jako „Perłę Internetu”, natomiast Komputer Świat przyznał tytuł „Najlepsze adresy WWW”.

Jakie wydarzenie było najważniejsze w dotychczasowej działalności?

Pierwsze miesiące funkcjonowania portalu nie były łatwe. Miejsce, w którym znajdujemy się dziś zostało okupione licznymi wyrzeczeniami i ciężką pracą. Dzięki wygranej na Barcampie, udało się pozyskać finansowanie na dalszy rozwój portalu. Inwestycji dokonała spółka zależna od Vivex Investment, firma działająca na rynku polskim oraz ukraińskim. Zajmuje się ona inwestycjami typu venture capital oraz seed capital na rynkach wysokich technologii, informatycznym oraz internetowym. W portfolio Vivex Investment znajdują się takie strony jak www.mapia.com.ua, www.seepla.net oraz www.mousemedia.com.ua.

Czy jesteście zauważalni przez media?

Spryciarze.pl obecni są w mediach o zasięgu ogólnokrajowym – byliśmy bohaterami reportażu „To Ci spryciarze” w programie Uwaga! TVN, gościliśmy w porannych programach TVP1 i TVP2 - „Pytanie na śniadanie” oraz „Kawa czy herbata?”. Artykuły na temat Spryciarzy pojawiły się w Polska The Times, Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej i Metrze. Usłyszeć można było także wywiady udzielone w eterze dla: Radia Eska, RMF Maxxx i Akademickiego Radia Kampus.

Czy rozszerzacie pole swojego działania o nowe funkcjonalności?

Na początku 2009 roku został oddany do użytku odświeżony dział z poradnikami tekstowymi. Zmieniona formuła ich funkcjonowania doskonale uzupełnia bazę dostępnych wideoporadników. Dla wszystkich fanów najświeższych informacji dotyczących funkcjonowania portalu, stworzony został Blog. Taki przekaz informacji jest jedną z najskuteczniejszych form współczesnej komunikacji.

Ponadto wszyscy zarejestrowani użytkownicy mogą brać udział w organizowanych przez nas konkursach, w których do zdobycia są atrakcyjne nagrody.

Czy portal można nazwać innowacyjnym?

Jako Spryciarze.pl utożsamiamy się z innowacjami, jakie przynosi nam codzienne życie. Dzięki temu utwierdzamy się w przekonaniu, że podejmowane działania mają sens. Warto wierzyć w marzenia i poświęcać czas na ich realizację. Każdy nowy dzień jest wyzwaniem, któremu staramy się sprostać najlepiej jak potrafimy zgodnie z maksymą Marcela Acharda „Ludzie wierzą, że aby odnieść sukces trzeba wstawać wcześnie. Otóż nie - trzeba wstawać w dobrym humorze.”