Bezpieczna jazda samochodem zimą

Bezpieczna jazda samochodem zimą

Jazda zimą jest to test na sprawnego kierowcę,musimy zmienić styl jazdy na mniej energiczny,ruchy kierownicą muszą być łagodne,tak jak i używanie hamulca. W czasie zimy warunki zmieniają się dynamicznie na co musimy zwracać szczególnie uwagę.

Krok 1

Samo podejście do samochodu celem otwarcia drzwi i już uważajmy na czapy zwisające nad drzwiami (usuwamy je jeżeli nie chcemy mieć na siedzeniach spadającego śniegu).Na początku ściągamy śnieg z dachu oraz szyb przednich i tylnych a następnie resztę,pamiętając o oczyszczeniu oświetlenia, jeżeli są zamarznięte szyby oczyszczamy wszystkie mamy wtedy lepszą widoczność, nie zapominajmy o lusterkach.

Krok 2

Opony powinny być wymienione dużo wcześniej(późna jesień)ponieważ wtedy zaczynają się już przymrozki i oblodzenie drogi.Akumulator dobrze naładowany wstawiamy kiedy zaczynają się pierwsze delikatne mrozy tak aby w czasie zimy nie wyciągać do powtórnego ładowania. Samochód powinien być sprawny po przeglądzie naszym jeżeli mamy taką wiedzę lub u mechanika a po to żeby nie było nieprzyjemnych sytuacji w czasie trudnych warunków zimowych

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak jeździć samochodem po śniegu

Krok 3

Pamiętaj że zimą zużycie paliwa jest większe,więc nie szukaj przyczyny nadmiernego opróżniania zbiornika.Przy dużych mrozach a krótkich trasach dojazdu praktycznie jeździsz prawie cały czas na ssaniu,silnik nie osiąga tak szybko temperatury zalecanej,tankuj zawsze do pełnego zbiornika ma to swoje zalety(woda nie skrapla się w pustym zbiorniku,nie musisz często odmrażać korka wlewu paliwa,podczas utknięcia w zaspie masz zapas paliwa)

Krok 4

Uważaj na zmieniające się warunki jazdy w mieście,drogi nie są jednakowo przejezdne mimo tak samo wyglądającej nawierzchni są diametralnie różne,osiedlowe uliczki to już pułapka po przejechaniu dróg pierwszej kolejności odśnieżania wtedy najszybciej wpadasz w poślizg. Staraj się hamować silnikiem poprzez redukcję biegów a jak nie posiadasz ABS czy innego rodzaju urządzeń hamuj lekko i naciskaj pedał pulsacyjnie. Uważaj na skrzyżowaniach nie sugeruj się tym że masz pierszeństwo ustąp wymuszającemu przejazd ponieważ może on ma śliską nawierzchnie i nie może wyhamować,staraj się jeździć delikatnie.

Skomentuj poradnik

Poradnik Bezpieczna jazda samochodem zimą skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!