Jak czyścić pędzle

Jak czyścić pędzle

Niezależnie od tego czy czyścimy pędzle po całym dniu malowania i remontowania mieszkania czy po zajęciach plastycznych, powinniśmy wiedzieć jak to robić. Na rynku istnieje wiele rodzajów, struktur oraz rozmiarów pędzli. Jak je myć? Wszystkiego dowiesz się poniżej.

Krok 1 - Pędzel po farbie lateksowej

Napełnij wiadro letnią wodą i dodaj do niej kilka kropel środka do mycia pędzli. Farba bardzo łatwo się zmyje, wystarczy potrzeć włosie pędzla palcami. Pamiętaj jednak, aby nie zanurzać drewnianych części w wodzie, ponieważ mogą one ulec wypaczeniu. Następnie opłucz pędzle sporą ilością wody, wytrzep i porozkładaj na ręczniku. Dociśnij nim włosie pędzla, aby wycisnąć nadmiar wody.


 


W przypadku, gdy farba na pędzlu jest stara i zaschnięta, po prostu mocz ją przed dłuższy czas w wiadrze. 

Krok 2 - Pędzel po farbie olejnej

Tego typu farba jest zdecydowanie bardziej problematyczna. Najważniejsze, abyś mył nie zaschniętą jeszcze farbę. Na wstępie, załóż na dłonie gumowe rękawiczki. Wlej do słoika rozcieńczalnik, włóż do niego pędzel i odczekaj całą noc. Jeżeli twój rozcieńczalnik jest wielokrotnego użytku, przelej go z powrotem do pierwotnego opakowania. Możesz również przelać go do innego słoika i pozostawić na następny raz. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zabezpieczyć pędzle przed wyschnięciem

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak czyścić pędzle skomentowało 1 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
  1. Awatar użytkownika rexman

    rexman

    Jan 03, 2014

    No tak, proste i skuteczne!