Jak naładować akumulator w samochodzie

Jak naładować akumulator w samochodzie

Po włączeniu kluczyka samochód nie chce uruchomić rozrusznika i słychać tylko tykanie? To akumulator się rozładował lub brakuje styku na zaciskach w akumulatorze. Jeżeli po sprawdzeniu połączenia nadal brak efektów musisz akumulator doładować.

Krok 1

Akumulator jest źródłem prądu w samochodzie,uruchamia rozrusznik,steruje alarmem,blokuje zamki itp.aby nie doszło do rozładowania należy sprawdzić naciąg paska klinowego,sprawność prądnicy lub alternatora oraz czy nie ma kradzieży prądu przez inne odbiorniki które po wyłączeniu kluczyka nie powinny pobierać prądu.W moim przypadku był oświetlany cały czas bagażnik z powodu awarii przełącznika co powodowało systematyczne rozładowanie się akumulatora.

Krok 2

Najlepiej jest przed mrozami doładować akumulator do pełnej pojemności pozwoli to na bezawaryjną jazdę w czasie całej zimy przy odpowiednio ustawionym silnikiem i jego parametrami.Sami możemy wzrokowo sprawdzić czy ładowanie jest prawidłowe kiedy silnik jest na minimalnych obrotach dodać gazu obserwując czy oświetlenie stanie się trochę jaśniejsze to jest ok.jak nie jesteśmy pewni podjedźmy do elektryka od ręki zmierzy nam napięcie.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak przedłużyć żywotność akumulatora bezobsługowego

Krok 3

Unikaj szybkiego ładowania,niektóre prostowniki mają taką opcję,powoduje to zniekształcanie płyt co skraca żywotność akumulatora.Przy ładowaniu odłącz i wyciągnij go z samochodu a podłączając do prostownika zacznij od podłączenia przewodu + a potem - następnie po ustawieniu parametrów ładowania odpowiednich dla twojego akumulatora podłączamy prostownik do prądu.

Krok 4

Akumulatory samoobsługowe podłączamy też w ten sposób,ładując do momentu zauważenia zielonego punktu kontrolnego,inne przed ładowaniem odkręcamy korki wlewowe sprawdzając poziom elektrolitu,w przypadku zbyt niskiego dolewamy wodę destylowaną.W zależności od rodzaju prostownika na początku wskazówka ładowania ułoży się w pozycji pionowej(akumulator mocno rozładowany)aby po kilkunastu minutach opaść prawie do zera.Wtedy następuje powolne ładowanie akumulatora,po około 5 godzinach odłączamy w sposób odwrotny do podłączania i po 2 godzinach sprawdzamy areometrem naładowanie,nie zawsze widać oznaczenia parametrów na wskaźniku,dobrze naładowany powinien wskazywać poziom na wysokości połowy zielonego pola.

Krok 5

Po odpowiednim naładowaniu przeczyść ołowiane bolce ze śniedzi i nasmaruj smarem,to samo zrób z zaciskami a po przykręceniu zacisków najpierw + potem - posmaruj delikatnie jeszcze smarem,nie zapomnij przykręcić akumulatora do oczyszczonego swojego miejsca w samochodzie.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak naładować akumulator w samochodzie skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!