Pytanie

Awatar

Czy pedzenie bimbru jest legalne ?

Brak opisu

(0)
0

(0)
Zapytał(a)MatT__2013-10-24 19:49:23
Kategoria edukacja - pomoce naukowe
Tagi bimber

Odpowiedzi (13)

Awatar

W Polsce, zgodnie z ustawą o wyrobie alkoholu etylowego, produkcja napojów alkoholowych na sprzedaż jest objęta podatkiem akcyzowym i dozwolona jedynie po uzyskaniu zezwolenia wydawanego przez Ministerstwo Gospodarki.

Kwestia legalności produkcji bimbru na własny użytek była dość długo kwestią prawnie dyskusyjną. M.in. 15 maja 2004 w gazecie „Rzeczpospolita” ukazał się artykuł W. Wróbla „Legalny bimber”, w którym autor sugerował, że w świetle aktualnie obowiązującej ustawy o wyrobie alkoholu etylowego tego rodzaju działalność jest legalna[6]. Jednak w uchwale z dnia 30 listopada 2004Izba Karna Sądu Najwyższego orzekła co następuje:

„Znamiona przestępstwa z art. 12a ust.1 ustawy z dnia 2 marca 2001 roku o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 31, poz. 353) wypełnia również wyrabianie alkoholu etylowego na własny użytek.”[7]

- co praktycznie znaczy, że produkcja bimbru na własny użytek jest czynem prawnie zabronionym i podlega karze do 1 roku więzienia (2 lata w przypadku produkcji znacznych ilości).

22 grudnia 2006 weszła w życie ustawa z dnia 18 października 2006 o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych (Dz.U. z 2006 nr 208 poz. 1539)[8], która wprowadza przepisy zgodne z obowiązującymi w Unii Europejskiej. W nowej ustawie znalazł się jednak artykuł 1 ust. 2 mówiący, że nie stosuje się jej wobec napojów wytworzonych domowym sposobem i nieprzeznaczonych do obrotu, a w ust. 3 – że napoje, o których mowa w ust. 2 nie mogą być wytwarzane bezpośrednio w wyniku destylacji pofermentacji alkoholowej. Artykuł 44 tej samej ustawy mówi natomiast, iż wyrabianie napojów spirytusowych bez odpowiedniego wpisu do rejestru jest zakazane i podlega karze (tak jak do tej pory – do 1 roku pozbawienia wolności), a wyrabianie ich w znacznych ilościach – karze odpowiednio surowszej (do 2 lat), przy czym sprzęt służący do wyrobu tych napojów podlegać może z wyroku sądu konfiskacie niezależnie od tego, czyją jest własnością.

 

Odpowiedział(a)xboksik dodano 2013-10-24 21:14:11
(0)
0
(0)
Awatar

czyli nie można nawet na własny uzytek domowy ?

Odpowiedział(a)MatT__ dodano 2013-10-24 21:47:34
(0)
0
(0)
Awatar

Eee tam, takie pie*****nie, u mnie na ulicy na co trzecim podwórku NIELEGALNIE pędzą bimber. Póki cie nie złapią możesz robić.

Odpowiedział(a)krych1997 dodano 2013-10-25 15:53:48
(1)
1
(0)
Awatar

Kupiłem przez internet alembik miedziany dość kosztowny. Po roku służba celna zapukała do drzwi kulturalnie około 09:00 hrs, czekam na rozwój wypadków. Radzą dobrowolnie poddać się karze..

Odpowiedział(a)Perro dodano 2014-06-10 12:41:16
(0)
0
(0)
Awatar

Produkcja spirytusy na własny uzytek jest co prawda zakqazana, ale nie ma przepisu karnego. Art 12a ustawy o wyrobach spirytusowych mówi, że kto wbrew obowiązkowi zgłoszenia do relestru nie zgłasza wytwarzania popełnia przestępstwp. Jednak obowiązek zgłoszenia dotyczy działalności gospodarczej, a nie na własy użytek. Skoro więc ktoś pędzi bimber dla siebie nie musi tego zgłaszać do rejestru, a więc może to robić bez wpisu a tym samym art 12a ust. 2 karzący wyrabianie spirytusu nie sankcjonuje wyrabiania na własnu użytek

Odpowiedział(a)ja dodano 2014-06-15 20:48:53
(0)
0
(0)
Awatar

Fajnie, że sypiesz artykułąmi jak Mikołaj prezentami z rękawa, ale kur*a można po ludzku - mogę pędzić na dla siebie czy nie?!

Odpowiedział(a)seen dodano 2014-06-16 18:19:36
(0)
0
(0)
Awatar

Nie możesz będzić bimbru! Napisane jest jak krowie na rowie - nie można destylować! Rób piwa, wina, nalewki i inne byle byś nie destylował.

No chyba że masz nieznaną ludzkości metodę do produkcji wysokoprocentowego bimbru, księżycówki czy jak kto tam zwał bez destylacji:)

Prościej napisać się nie da.

przy okazji: możesz sadzić tytoń i go sobie suszyć bez zezwolenia! Byle byś nie przeznaczył go na sprzedaż.

Odpowiedział(a)prawnik dodano 2014-08-06 18:32:59
(0)
0
(0)
Awatar

Jedyne co można destylować na własny użytek to wszystkie alkohole zakupine w sklepie (piwo,wino,wodka) ale i tak radził bym zostawić paragon.
Jest metoda na obejście prawa ale produkcja tą metodą będzie bardziej kosztowna i zajmuje dużo miejsca. Tą metodą jest wymrażanie szczelnie zamkniętego pojemnika. Wódka/spirytus się wytrąci a reszta zamarznie. Tylko nawet tak wyprodukowana gorzłę ciężko będzie obronić w przypadku kontroli.

Odpowiedział(a)Roman dodano 2014-10-25 13:13:04
(0)
0
(0)
Awatar

Art 1 Ust 2 ustawy mowi

"Przepisów ustawy nie stosuje się do napojów spirytusowych wytworzonych domowym
sposobem, na własny użytek i nieprzeznaczonych do obrotu"

Z tego by wynikalo ze pedzic na uzytek wlasny wolno

Odpowiedział(a)Bart dodano 2015-01-12 13:31:59
(0)
0
(0)
Awatar

czytaj punkt 3

3. Napoje spirytusowe, o których mowa w ust. 2, nie mogą być wytwarzane bezpo-
średnio w wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej.

Odpowiedział(a)ss dodano 2015-01-14 21:32:00
(0)
0
(0)
Awatar

jasne ze jest legalne morzesz produkowac ile chcesz tylko nie czestuj sasiada bo cie zakapuje

Odpowiedział(a)bimbrownik dodano 2015-08-25 13:57:41
(0)
0
(0)
Awatar

ja pedze jusz 30 lat i mam stala klientele policja adwokaci i inni nie sasiedzi wybudowalem jusz 2 domy za bimberek a teraz buduje trzeci -.pedz i rob kase

Odpowiedział(a)smakosz dodano 2015-08-25 14:00:47
(0)
0
(0)
Awatar

Tak, ale... Napoje spirytusowe, o których mowa w ust. 2, nie mogą być wytwarzane bezpośrednio w wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej. Jeżeli zatem wyprodukuję destylat, który następnie w całości użyję do sporządzenia nalewki, to mój wyrób spirytusowy (w postaci nalewki) nie powstał bezpośrednio w wyniku destylacji po fermentacji. Czy dobrze rozumiem?

Odpowiedział(a)wolfram dodano 2017-01-02 19:42:50
(0)
0
(0)