Jak pomalować drewno barwnikami spożywczymi

Poradnik dodany przez: Lekkayt
6819 0

Dekoracje do domu wykonane metodą DIY malowanie drewna mogą być efektownym elementem zdobiącym czy to na stałe nasze pomieszczenia mieszkalne, czy z okazji świąt Wielkanocy lub Bożego Narodzenia. Dekoracje wykonane metodą zrób to sam cieszą tym bardziej, że coraz częściej zwracamy uwagę na samodzielną pracę nad ich wykonaniem, która może zająć całą rodzinę. Modne są także naturalne materiały, wykorzystywane w technice malowania drewna oraz innych tworzyw, jaką jest batikowanie.
Batikowanie to znana od wieków metoda zdobienia powierzchni materiałów naturalnych, jak drewno, tkaniny czy jajka poprzez rysowanie na nich woskiem wzorów, a następnie zanurzanie ich w barwnikach spożywczych. Kolor pokrywa powierzchnię poza wzorami namalowanymi woskiem, tworząc wyjątkowo efektowne dekoracje pozwalające ozdobić dom czy przygotować wykonany samodzielnie okolicznościowy prezent. Dla ciekawszych efektów można nakładać wiele warstw przygotowanego samodzielnie wosku. Wytwarza się go z parafiny oraz więzy pszczelej, którą kupuje się w każdym sklepie pszczelarskim. Składniki rozpuszczane są w proporcji pół na pół, aby parafina zyskała na elastyczności, a więza na kruchości. Do malowania drewna bądź innych materiałów naturalnych, na których zamierzamy wykonać wzory batikowane, używa się specjalnych pisaków dostępnych w sklepach dla plastyków pod nazwą pisaki do tiantingu lub do rysowania na tkaninach. Można też wykorzystać do tego zwykłe, cienkie pędzle lub szpilki krawieckie. Po nałożeniu wosku pokrywamy materiały naturalne barwnikami spożywczymi, jakimi może być choćby znany do barwienia jajek wielkanocnych wywar z cebuli czy wywar z buraków.

Strina: http://lekkafurniture.pl/

INSTA: http://bit.ly/ZdjęciaMebli

FB: http://bit.ly/20zf2fp

Składniki:

  • Wosk:
  • podgrzana węza pszczela zmieszana z parafiną w proporcji pół na pół. Mieszanka powinna się rozpuścić i uzyskać jednolity kolor.
  • Barwniki
  • rozpuścić proszek w szklance gorącej wody i dodać 3/4 łyżki octu.
  • Narzędzia:
  • -naturalny materiał np. surowe drewno; skorupka jajka; naturalna tkanina.
  • -pędzel
  • -szpilka
  • -pisak do tjantingu

Do poradnika Jak pomalować drewno barwnikami spożywczymi przypisano następujące tagi:

rysowanie dekoracje diy dekoracje do domu zrób to sam malowanie drewna

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak pomalować drewno barwnikami spożywczymi skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...