Jak dopasować twardość materaca

Jak dopasować twardość materaca

Dzień ma 24 godziny z czego średnio około 7 godzin poświęcamy na spanie. Dlatego dobór odpowiedniego materaca jest bardzo ważny. Jednak jak dobrać materac? Na co zwrócić uwagę? Materac należy dobierać zarówno do wagi, wzrostu, jak i wieku, stanu zdrowia oraz przyzwyczajeń. Najważniejsze jest aby nie wybierać materaca w taki sposób, że siadamy na nim w sklepie i sprawdzamy czy jest wygodny albo sprawdzamy twardość za pomocą dłoni.

Ciekawostka - Mity o materacach

Na temat twardości czy miękkości materaców istnieje wiele mitów i przekonań. Jeden z nich mówi, że im twardszy, tym lepszy dla osób ze schorzeniami kręgosłupa. Biorąc pod uwagę jak wiele osób w XXI wieku zmagać się musi z tego typu problemami, nasunąć się może wniosek, że wszyscy powinniśmy spać na podłodze. Nic bardziej mylnego! Wybór materaca o odpowiedniej twardości jest bowiem kwestią bardzo indywidualną.

Krok 1 - Wybieranie materaca

Przede wszystkim przy wyborze materaca nie wystarcza tylko na nim usiąść. Nie bójmy się i nie wstydźmy się położyć na materacu w sklepie. Należy się na nim położyć zarówno na wznak, na boku, jak i w pozycji wygiętej w kształcie litery „S”. Co ważne, jeżeli po około 5 -10 minutach (czas może wydawać się długi ze względu na to, że leżymy na materacu w sklepie, ale jest to konieczne) poczujemy rozluźnienie mięśni i przyjemne odprężenie to znaczy, ze taki materac to właściwy model dla nas. Natomiast dotykając materac dłonią sprawdzamy jego twardość jedynie punktowo, co nie jest miarodajnym testem.

Krok 2 - Mit o twardości materaca

Leżenie na twardym podłożu wbrew powszechnym przekonaniom nie jest zdrowe dla kręgosłupa. Materac musi mieć różne strefy twardości tak, aby idealnie odpowiadał krzywiznom naszego ciała podczas snu w różnych pozycjach. Jeśli wybierzemy zbyt twardy materac, tylko dwa punkty naszego ciała będą stanowiły na nim oparcie: barki i pośladki. To sprawia, że podczas snu nasze ciało powoli opada, próbując dostosować się do płaskiej powierzchni łóżka. Przez to mięśnie znajdujące się koło kręgosłupa zaczynają się rozciągać a my budzimy się obolali i zmęczeni.

Ciekawostka - Spanie na boku

Kiedy śpimy na boku, nasz kręgosłup powinien być ułożony w linii prostej. Warto zwrócić na to szczególną uwagę podczas wybierania materaca

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dopasować twardość materaca skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!