Jak rozpalić ognisko

Jak rozpalić ognisko

Podczas dalekich wypraw i górskich eskapad pożyteczną umiejętnością może okazać się rozpalanie ogniska. Niby każdy z nas wie jak to dobrze zrobić, jednak nie każdemu udaje się rozpalić ognisko jedną zapałką. 

Krok 1

Jednym z ważnych czynników podczas rozpalania ogniska jest miejsce. Aby ochronić ognisko przed wpływem wiatru, wykop niewielki dół i ułóż wokół ogniska kamienie.

Krok 2

Poszukaj w okolicy suchego drewna (im suchsze tym lepsze). Nazbieraj go wystarczająco dużo, aby w trakcie biesiady przy ognisku nie trzeba było chodzić do lasu po zapasy. Podczas zbierania drewna wybieraj zarówno te małe jak i duże kawałki, czy gałązki.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak rozpalić ognisko krzesiwem

Krok 3

Znajdź odpowiednią podpałkę. Znakomicie do tego nada się kora z brzozy lub dolne gałązki świerku. Możesz również skorzystać z tradycyjnych podpałek dostępnych w sklepie.

Krok 4

Dobre ognisko to takie, które od razu się nie zapadnie. W tym celu wybierz najgrubszą gałąź lub kawałek grubego drewna i wbij go w ziemię. Będzie to środek ogniska. U dołu rozłóż korę, dolne gałązki świerku (podpałka). Do grubego kawałka drewna dokładaj coraz to grubsze gałązki, tak aby powstał stożek.

Krok 5

Czas na rozpalenie ogniska. Ustaw się tyłem do wiejącego wiatru i podpal podpałkę. Ogień powinien się stopniowo rozprzestrzeniać. Kiedy ognisko będzie się w pełni palić dorzucaj gałązki z zapasu drewna, które nagromadziłeś. Jeżeli ognisko nie rozpaliło się lub masz trudności z jego rozpaleniem, wówczas powtórz na nowo wszystkie czynności, zważając na to, aby zwiększyć ilość podpałki.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak rozpalić ognisko skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!