Rozpalenie ogniska

Rozpalenie ogniska

Rozpalenie ogniska może należeć do bardzo prostych i nieskomplikowanych czynności, jeśli wcześniej posiadamy odpowiednią wiedzę i wprawę. Z tego poradnika dowiesz się, jak przygotować się do rozpalania ogniska, aby późniejsza czynność zajęła Ci tylko kilka minut.

Krok 1

Na początku należy wybrać odpowiednie miejsce na ognisko. Jeśli zamierzasz rozpalić duże ognisko, musisz mieć miejsce na zbudowanie dość dużego szałasu. Pamiętaj, że ognisko na otwartym lub wietrznym terenie może płonąć znacznie szybciej. Po wyborze miejsce trzeba stworzyć specjalną konstrukcję, lepiej nie rozpalać ogniska na pustej ziemi.


Warto zrobić platformę z patyków lub płaskich kamieni, która będzie stanowić izolację dla ognia i rozpali on się znacznie szybciej.

 

Krok 2

Zbieramy kruche materiał, które potrzebują niskiej temperatury, na rozpałkę. Doskonałym materiałem na rozpałkę jest kora brzozowa, ptasi puch, bawełniane kłaki z ubrania, sucha trawa oraz drobne wiórki z suchego drewna. Dobrym rozwiązaniem jest stopniowe dokładanie rozpałki do ognia, która może się przydać jeszcze w późniejszym etapie palenia się ogniska. 

 

Zamiast naturalnej rozpałki możesz użyć chemicznej, zakupionej w sklepie. 

Krok 3

Jeszcze przed rozpaleniem podpałki warto uzbierać odpowiednio dużą ilość drewna. Surowca warto szukać jak najdalej od miejsca ogniska, aby po skończeniu się wcześniej przygotowanego drewna, z łatwością znaleźć nowe kawałki blisko obozowiska.

Krok 4

Do rozpalenie ogniska potrzebujesz ognia. Możesz w tym celu wykorzystać zapałki, pamiętaj tylko to stworzenia iskry będziesz potrzebować draski i zapałki nie mogą być przemoknięte. Najprostszym sposobem jest użycie zapalniczki, która jednak potrzebuje gazu i musi być sprawna. Oczywiście istnieją także bardziej survivalowe formy stworzenia ognia, ale o nich w kolejnym poradniku. Dzisiaj zapamiętaj podstawowe zagadnienia związane z rozpalaniem ogniska.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak rozpalić i podtrzymać ognisko

Skomentuj poradnik

Poradnik Rozpalenie ogniska skomentowało 1 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
  1. Awatar użytkownika piter336

    piter336

    May 09, 2013

    ale i survival robiłes to w ogrutku xd