Jak uzywac sieci Freenet

Jak uzywac sieci Freenet

Pewnie kazdy kojarzy aplikacje TOR. Pozwala przegladac siec w miare anonimowo oraz przegladac ukryte sieci dostepne za pomoca wylacznie tej aplikacji. Jednak coraz czesciej sie mowi o tym ze TOR nie jest bezpieczny - dowodza na to ostatnie sukcesy sluzb, ktorzy ujeli m.in. tworce Freedom hostingu. Dlatego, jesli chcemy byc o wiele bardziej bezpieczny, rozejrzyjmy sie za innym programem - Freenet.

Krok 1 - Instalacja i konfiguracja

Gotowy? No to zaczynamy - od instalacji niezbędnego klienta, bez którego nie skonfigurujemy komputera. Pobieramy go z oficjalnej strony (link znajdziesz w skladnikach), klikając w zielony przycisk.

Pojawia nam się okno instalatora w którym są wszystkie niezbędne opcje instalacyjne. Na samej górze możemy wybrać język - proponuję angielski, gdyż jego tłumaczenie zazwyczaj jest aktualne i pozbawione błędów. Nieco niżej możemy wybrać folder w którym ma być zainstalowana aplikacja (nie potrzeba do tego specjalne strzeżonego folderu). Ostatnie opcje na samym dole do zaznaczenia lub nie:

startuj razem z systemem

Instalacja skrótu w menu

startInstalacja skrótu na pulpicie

Uruchom program po instalacji

Po skonfigurowaniu wedle naszego uznania, klikamy na install. Na koniec pojawi się komunikat o procesie zakończonym pomyślnie.

Teraz (jeśli zaznaczyliśmy opcję uruchomienia aplikacji po instalacji) pojawi się nowa ikonka w zasobniku systemowym. Wybieramy z niej polecenie Open Freenet.

Domyślnie pojawi się ta strona najprawdopodobniej w przeglądarce której przeglądamy zewnętrzny internet,dlatego aplikacja zaproponuje nam przeniesienie adresu do innej przeglądarki (jeśli takiej nie mamy, skorzystajmy z tej która jest dołączona w programie Tor) Ze względów bezpieczeństwa nie używajmy w tym jednak celu Internet Explorer. klikamy na Click here to contiune (kliknij tutaj, aby kontynuować

)W kolejnym oknie nic nie zmieniaj i wciśnij Contiune (strona dotyczy aktualizacji i pluginów). W kolejnym, ponieważ nie masz jeszcze znajomych we freenecie, zaznacz opcję Connect to strangers i kliknij Continue.

Kolejne okno służy do określenia anonimowości. Na początek korzystania z Freenetu wystarczy nam normal (tak, możesz nam wierzyć na słowo). Dopiero kiedy już zaczniesz na dobre korzystać z tego internetu możesz rozważyć inną opcję (np. Maximum). Pamiętaj wtedy że Freenet zwolni.

Freenet do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje część twojego dysku i udostępnienie łącza pozostałym uczestnikom. Zasada jest prosta: im więcej, tym lepiej (i szybciej, bo przy odpowiedniej ilości frenet przyspieszy). W łączu internetowym nie możemy jednak podawać więcej niż nam udostępnia dostawca (zalecam maks. połowy swojego transferu).

To już prawie koniec. Teraz wystarczy kliknąć Click here to start using Freenet (kliknij tutaj, aby zacząć korzystać z freenetu).

Krok 2 - Pierwsze kroki

Już po wszystkim - pobraliśmy, zainstalowaliśmy i skonfigurowali wszystko co trzeba. Teraz najważniejsze - co trzeba, by z tego korzystać?

Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonkę Freenetu w zasobniku systemowym i kliknij \"Open Freenet\"Prawdopodobnie pojawi się strona w domyślnej przeglądarce, w którym przeglądamy zewnętrzny internet. Skopiujmy adres do przeglądarki z TORa.Musimy jeszcze tylko uaktywnić Opennet (Strangers), który posłuży nam do połączenia się z przypadkowymi nodami (czyt. użytkownikami). W tym celu klikamy na zakładkę configuration. W dolnej części strony aktywujemy Opennet zmieniajac:

node.opennet z false na true, podobnie możemy zrobić z opcją aktualizacji (node.update, Często koniecznie, bo gdy przestajemy mieć najświeższe oprogramowanie, aplikacja przestanie łączyć nas z nodami)

Wszystko zatwierdzamy przyciskiem apply.Gdy już mamy ustawione node.freenet, należy tymczasowo wyłączyć freenet - np. klikając na przycisk shutdown na stronie głównej. Ta operacja może zająć nawet kilka minut, bądź cierpliwy.kolejnym krokiem jest dodanie plikuseednodes.frefktóry zawiera listę referencji. Wklejamy go do katalogu freenet (tzn. tam gdzie jest zainstalowany).Teraz możemy z powrotem uruchomić freenet.

Uwaga

Adresy w freenecie są podawane w formie klucza (nigdy ich nie wysyłaj do zewnętrznego internetu i tym bardziej jakiejkolwiek innej dostępnej tam zawartości - pojawią się problemy prawne i moralne - ktoś pomyśli że to może być twoja treść). Na początek aby się do nich dostać, potrzebujesz indeksu. Na stronie głównej znajdziesz ich trzy, w tym Linkaggedon na który lepiej się przygotować zanim poznasz zawartość (treści stamtąd są w ogóle niekontrolowane).

 

Oraz najwazniejsze:

NIGDY nie podawaj nikomu swoich ID i kluczy z Freenetu w clearnecie (clearnet - zewnetrzny internet)

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zwiększyć bezpieczeństwo i anonimowość w sieci

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak uzywac sieci Freenet skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!