Jak fotografować techniką otworką - ekspozycja i efekt Schwarzschilda

Poradnik dodany przez: Abandon
10847 0

Witajcie!

Dzisiaj pokażę Wam jak obliczyć prawidłowo czas ekspozycji odpowiedni dla każdej wielkości materiału światłoczułego. Przy czasie ekspozycji dłuższym niż 2s następuje zakłócenie proporcjonalności pomiędzy czasem, a prawidłowym naświetlaniem. Nazywamy to efektem Schwarzschilda.

Efekt Schwarzschilda dotyczy wszystkich podłoży w różnym stopniu. dlatego w fotografii otworkowej, bądź innym rodzaju fotografii wykorzystującym materiał światłoczuły należy zapoznać się z informacjami jakie podają producenci używanego przez nas podłoża światłoczułego.

Fotografia otworkowa to bardzo stara technika uwieczniania zdjęć. Dzisiaj po prostu nazywamy to zdjęciem z długim czasem ekspozycji.

Budowa aparatu otworkowego jest bardzo prosta. Do jego wykonania wystarczy zwykłe pudełko lub puszka.W filmie chciałbym opowiedzieć o tym jak wyznaczyć otwór w naszym aparacie otworkowym, a także jak wyliczyć w nim przysłonę. Jeśli będziemy znali jej wartość, to prawidłowo wyliczymy czas ekspozycji, który jest tak bardzo istotny. Opowiem także o wspomnianym wcześniej efekcie Schwarzchilda.

Serdecznie zapraszam do oglądania mojego filmu poświęconego fotografii otworkowej

Do poradnika Jak fotografować techniką otworką - ekspozycja i efekt Schwarzschilda przypisano następujące tagi:

aparaty i kamery fotografia otworkowa aparat otworkowy budowa aparatu otworkowego czas ekspozycji efekt schwarzschilda

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak fotografować techniką otworką - ekspozycja i efekt Schwarzschilda skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...