Jak udzielać pierwszej pomocy przy oparzeniach

Poradnik dodany przez: wolna99
5833 0

Ciężkie oparzenia mogą, niestety, przytrafić się każdemu z nas. Są to urazy na tyle niebezpieczne, że w niektórych przypadkach ich skutkiem może być nawet śmierć, dlatego każdy powinien wiedzieć, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w takich sytuacjach. Jest to wiedza niezbędna, gdyż ratowanie życia należy do naszych obywatelskich obowiązków.
Podstawowe dwie czynności, które składają się na pomoc przy oparzeniach to usunięcie źródła ciepła i wezwanie odpowiednich służb ratunkowych. Następnie musimy stosować się do poleceń dyspozytora medycznego wydawanych przez telefon. Oparzenie powinno być polewane wodą, warto też spróbować zdjąć ubranie z poparzonego miejsca, pamiętajmy jednak, żeby nie robić nic na siłę! Pod żadnym pozorem nie wolno odrywać materiału, jeżeli przykleił się on do ciała lub wręcz się w nie wtopił. Dalsza pierwsza pomoc polega na położeniu ofiary na ziemi. Musimy też spróbować dowiedzieć się czy jego szczepionka przeciwtężcowa jest ważna. Jeżeli na skórze poszkodowanego pojawiły się pęcherze, pamiętajmy o tym, żeby ich nie przebijać, nie narazimy wtedy poparzonego na dodatkowe ryzyko infekcji. Po przyjeździe ratowników medycznych stosujmy się do ich poleceń i pozwólmy im wykonywać ich pracę, nie wtrącajmy się niepotrzebnie i nie przeszkadzajmy.
Udzielanie pierwszej pomocy jest niezwykle ważne, kiedy mamy do czynienia z poszkodowanym, którego życie lub zdrowie jest zagrożone, na przykład przez ciężkie oparzenia. To od nas zależy wtedy, czy uda się go uratować, dlatego nasza wiedza i przygotowanie są tutaj kluczowe. W przypadku tak niebezpiecznych i poważnych urazów, jakimi mogą być oparzenia pierwsza pomoc może zdecydować o szansach na przeżycie i powrót do zdrowia ofiary. Dlatego musimy wiedzieć, jak się zachować w danej sytuacji, abyśmy zawsze byli w stanie zrobić wszystko, co najlepsze dla osoby poszkodowanej.

Polub nasz fanpage na Facebook'u https://www.facebook.com/sikanapl/ 

Do poradnika Jak udzielać pierwszej pomocy przy oparzeniach przypisano następujące tagi:

ratowanie życia pierwsza pomoc udzielanie pierwszej pomocy oparzenia pierwsza pomoc pomoc przy oparzeniach ciężkie oparzenia

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak udzielać pierwszej pomocy przy oparzeniach skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...