Co robić podczas powodzi

Co robić podczas powodzi

Powódź to bardzo niebezpieczny naturalny kataklizm, ponieważ w jednej minucie może zatopić cały dorobek naszego życia. Poniżej podam kilka sposobów na to, jak przygotować się na powódź oraz co robić podczas niej.

Krok 1 - Przygotowanie

Jeżeli mieszkasz na nisko położonym obszarze, koniecznie wykup odpowiednie ubezpieczenie. Zainstaluj także dobrą hydroizolację i dokładnie uszczelnij piwnicę. Piec, grzejnik wody i panele elektryczne powinny być zamontowane jak najwyżej, na specjalnych podstawkach. 

Krok 2 - Alarm powodziowy

Regularne sprawdzaj audycje radiowe i telewizyjne, w których informuje się o zagrożeniu powodziowym. Wszystkie najcenniejsze rzeczy przenieś na najwyższą kondygnację. Wszelkie przedmioty elektryczne, których nie jesteś w stanie wynieść- wyłącz z prądu. Poza tym, zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak uchronić wnętrza budynków przed powodzią

Krok 3 - Ewakuacja

Jeżeli musisz się ewakuować pamiętaj, aby zamknąć i zablokować wszystkie okna i drzwi, wyłączyć wszystkie urządzenia i wykręcić korki. Jeżeli woda już dostała się do twojej piwnicy, absolutnie nie dotykaj instalacji elektrycznej ani żadnego sprzętu, ponieważ możesz stracić życie!

Szybko weź ze sobą najbardziej potrzebne i niezbędne rzeczy takie jak telefon komórkowy, kluczyki do samochodu, dokumenty i portfel. 

Krok 4

Przenieś siebie wraz z rodziną w suche i bezpieczne miejsce. Jak najszybciej po opuszczeniu domu wezwij pomoc.

Jeżeli ewakuacja nie jest możliwa, wejdź na jak najwyższy punkt domu i niezwłocznie wezwij pomoc.

Skomentuj poradnik

Poradnik Co robić podczas powodzi skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!