Jak wykonać doświadczenie z puszką i wodą

Poradnik dodany przez: Hansui
14750 0

Zjawisko odrzutu i zasada zachowania pędu to główne pojęcia i zagadnienia jakie zostaną tutaj poruszone.  definicji wiecie pewnie o co chodzi, jednak łatwiej będzie to zrozumieć dzięki przedstawieniu tego na praktycznych przykładach. Aluminiowa puszka, woda i sznurek spokojnie wystarczą aby wykonać to doświadczenie.

W aluminiowe puszce po napoju na górnym brzegu wykonujemy dwa otwory, które mają być naprzeciwko siebie tak, aby można było dzięki nim zawiesić sznurek. Natomiast przy dnie puszki naprzeciwko siebie robimy kolejne dwa otwory do których wkładamy kawałki słomek. Potem wokół słomek uszczelniamy otwory plasteliną.

Teraz zaczyna się ciekawa fizyka. Wieszamy puszkę na sznurku i wlewamy wodę do środka, zatykając jednocześnie palcami otwory słomek.

Efekt: Kiedy woda wypływa z otworów to nasz puszka zaczyna obracać się w przeciwną stronę do wypływającej wody. I tutaj własnie zachodzi zjawisko odrzutu, które można wytłumaczyć z zasady zachowania pędu. 

Po więcej tego typu eksperymentów zapraszam na profil i na stronę http://www.fizyka.net.pl/doswiadczenia/doswiadczenia.html

Do poradnika Jak wykonać doświadczenie z puszką i wodą przypisano następujące tagi:

fizyczne ciekawa fizyka aluminiowe puszki puszki po napojach zjawisko odrzutu zasada zachowania pędu

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wykonać doświadczenie z puszką i wodą skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...