Jak wykonać 8 eksperymentów z elektrycznością statyczną

Subskrybuj kategorię
Subskrybuj kategorię:
Fizyczne
Dodaj do ulubionych
Zgłoś film
  • Data dodania: 13.08.2017 / 12:00
  • Odsłony: 8 296
  • Ocena: 0.00
  • Głosy: 0
  •  

Poradnik dodany przez:

krilan1995

Do poradnika jak wykonać 8 eksperymentów z elektrycznością statyczną przypisano następujące tagi:

Chcesz zabłysnąć w towarzystwie? Pochwalić się znajomością fizyki? A może chcesz zainteresować dziecko ciekawymi doświadczeniami? Idealne będą eksperymenty z elektrycznością statyczną.
Pierwszą ze sztuczek jest samoporuszająca się puszka po coli. Potrzebujesz do tego ręczników papierowych, pustej puszki aluminiowej, koszulki i pałeczki ze styropianu. Ręcznik papierowy włóż do puszki po coli. Następnie pałeczkę potrzyj o koszulkę. Wtedy przesuwając pałeczką nad i obok puszki zmusisz ją do ruchu. Będzie ona naelektryzowana przesuwała się za pałeczką.
Kolejny trick fizyczny z elektrycznością statyczną jest dość podobny. Potrzebne będą płyta CD, sznureczek, talerzyk ze styropianu i niteczka. Zawieszamy płytę na nitce (warto obwiązać ją jakąś chusteczką i zaznaczyć markerem punkty, będzie lepiej to wszystko wyglądało). Talerz najpierw pocieramy o materiał (elektryzujemy go) i odkładamy na stół. Następnie płytę zawieszoną na nitce umieszczamy nad talerzykiem i dzięki naelektryzowanemu talerzykowi zacznie się ona kręcić dookoła. Czysta fizyka.
Kolejny eksperyment jest bardzo efektowny. Na folii aluminiowej ustawiamy zwinięte papierki w kulki. Warto je ograniczyć jakimiś klamerkami, aby po prostu nie uciekły ze stołu. Następnie potrzebny będzie szklany blat. Pocieramy go szmatką z mikrofibry lub jakąś inną, aby powierzchnię szklaną dobrze naelektryzować i takie szkło z dużym ładunkiem elektrycznym umieszczamy nad powierzchnią z folii aluminiowej na której znajdują się kawałki papieru. Efekt można sobie wyobrazić - kulki papierowe zaczną szaleć i uciekać po całym stole pod wpływem energii elektrycznej. Idealny eksperyment dla dzieci, aby je rozweselić. Nauka fizyki i zabawa w jednym.

Kategoria: Eksperymenty > Fizyczne

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wykonać 8 eksperymentów z elektrycznością statyczną skomentowało 0 osób.

Pozostało 1500 znaków