Jak wykonać 8 eksperymentów z elektrycznością statyczną

Poradnik dodany przez: krilan1995
22011 0

Chcesz zabłysnąć w towarzystwie? Pochwalić się znajomością fizyki? A może chcesz zainteresować dziecko ciekawymi doświadczeniami? Idealne będą eksperymenty z elektrycznością statyczną.
Pierwszą ze sztuczek jest samoporuszająca się puszka po coli. Potrzebujesz do tego ręczników papierowych, pustej puszki aluminiowej, koszulki i pałeczki ze styropianu. Ręcznik papierowy włóż do puszki po coli. Następnie pałeczkę potrzyj o koszulkę. Wtedy przesuwając pałeczką nad i obok puszki zmusisz ją do ruchu. Będzie ona naelektryzowana przesuwała się za pałeczką.
Kolejny trick fizyczny z elektrycznością statyczną jest dość podobny. Potrzebne będą płyta CD, sznureczek, talerzyk ze styropianu i niteczka. Zawieszamy płytę na nitce (warto obwiązać ją jakąś chusteczką i zaznaczyć markerem punkty, będzie lepiej to wszystko wyglądało). Talerz najpierw pocieramy o materiał (elektryzujemy go) i odkładamy na stół. Następnie płytę zawieszoną na nitce umieszczamy nad talerzykiem i dzięki naelektryzowanemu talerzykowi zacznie się ona kręcić dookoła. Czysta fizyka.
Kolejny eksperyment jest bardzo efektowny. Na folii aluminiowej ustawiamy zwinięte papierki w kulki. Warto je ograniczyć jakimiś klamerkami, aby po prostu nie uciekły ze stołu. Następnie potrzebny będzie szklany blat. Pocieramy go szmatką z mikrofibry lub jakąś inną, aby powierzchnię szklaną dobrze naelektryzować i takie szkło z dużym ładunkiem elektrycznym umieszczamy nad powierzchnią z folii aluminiowej na której znajdują się kawałki papieru. Efekt można sobie wyobrazić - kulki papierowe zaczną szaleć i uciekać po całym stole pod wpływem energii elektrycznej. Idealny eksperyment dla dzieci, aby je rozweselić. Nauka fizyki i zabawa w jednym.

Do poradnika Jak wykonać 8 eksperymentów z elektrycznością statyczną przypisano następujące tagi:

eksperyment fizyka doświadczenie fizyczne doświadczenia dla dzieci eksperymenty dla dzieci

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wykonać 8 eksperymentów z elektrycznością statyczną skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...