Jak postępować w przypadku gdy przewiercimy w ścianie przewód elektryczny

Jak postępować w przypadku gdy przewiercimy w ścianie przewód elektryczny

Często podczas remontu domu, a także podczas prowizorycznych prac takich jak wieszanie obrazu na ścianie, zdarza nam się przypadkowo natrafić na przewód elektryczny. Niestety często zdarza się nam zniszczyć jego strukturę poprzez przewiercenie. Co w tym momencie możemy zrobić Jak postępować w przypadku gdy przewiercimy przewód elektryczny?

Uwaga

UWAGA! Praca z prądem jest niebezpieczna, dlatego staraj się unikać takich sytuacji! Jeśli jednak już do takiej dojdzie, nie panikuj. Pamiętaj o tym aby zachować wszelkie środki ostrożności, ponieważ przewiercenie przewodu pod napięciem jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia oraz życia.

Krok 1 - Przypadki, które mogą się zdarzyć

- nie naruszyliśmy osłony przewodu,

- naruszyliśmy osłonę przewodu, ale korki nie wystrzeliły,

- doszło do uszkodzenia osłony oraz zwarcia przewodów, towarzyszą temu wystrzelone korki.

Krok 2

Niezależnie od przypadków, pierwszym krokiem jaki powinniśmy uczynić to zabezpieczenie miejsca oraz odłączenie zasilania sieciowego na tablicy rozdzielczej (możemy to zrobić poprzez wyłączenie korków lub też wyłączając bezpieczniki).

Krok 3

Za pomocą urządzenia mierzącego napięcie (np. neonówki), możemy sprawdzić czy uszkodzony przewód nie jest pod napięciem.

Krok 4

Jeśli nasz przewód nie został przewiercony (ani nawet draśnięty), możemy zagipsować ścianę. Nie używany tych samych miejsc do kolejnego wiercenia, ponieważ są one podatne na takie sytuacje.

Krok 5

Gdy dojdzie do uszkodzenia przewodu, należy wymienić go na nowy. Aby to zrobić, należy wyrwać cały przewód ze ściany, od puszki rozdzielającej aż do miejsca do którego dochodził (lampa wisząca, włącznik itp.).

Krok 6

Alternatywnym rozwiązaniem może być naprawa przewodu. Aby to zrobić, będziemy potrzebować puszkę podtynkową oraz kostkę do połączenia przewodów. Wystarczy wykuć w ścianie otwór wielkości naszej puszki, a następnie przeciąć przewód w miejscu w którym został uszkodzony i przygotować do połączenia za pomocą kostki.

Ciekawostka

Aby uniknąć uszkodzenia przewodów podczas wiercenia, możemy sprawdzić ścianę za pomocą przyrządu do wykrywania przewodów. Zakup takiego urządzenia szacuje się w cenach ok 30-40zł.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak postępować w przypadku gdy przewiercimy w ścianie przewód elektryczny skomentowało 1 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
  1. Awatar użytkownika adydan

    adydan

    Sep 23, 2013

    Jest tylko kilka ale: - czesto kabel jest za krodki po przecieciu nie ma mozliwosci polaczyc go jedna kostka - urzadzenia do wykrywania przewdow czesto sie myla i znajdują inne rzeczy np metalowe prety - wyrwanie calego przewodu na trasie puszka odbior czesto jest niemozliwe lub wymaga rozkucia sciany na kilku do nawet kilkunastu metrach W sumie poradnik nie pomaga w niczym.