Jak wykorzystać stare obiektywy w nowych aparatach

Poradnik dodany przez: Pyrka7088
7751 0

Wymienianiu sprzętu na nowy zawsze towarzyszą trochę mieszane uczucia, bo z jednej strony kupujemy nowy wypasiony sprzęt, z którym już wiemy, że spędzimy dużo przyjemnego czasu, no ale z drugiej strony trochę żal nam wymieniać starego wysłużonego przyjaciela. Dlatego w tym filmie dowiecie się jak taki zużyty lub wymieniany sprzęt może nam się jeszcze przysłużyć - w tym przypadku chodzi o przemontowanie starych obiektywów do nowego aparatu tak, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy. Do mocowania starych obiektywów potrzebować będzie odpowiednie przejściówki do obiektywów, które znajdziecie np. na portalach aukcyjnych. Jest to dobre rozwiązanie jeżeli nie chcecie wydawać dużo kasy na nowe obiektywy.

W tak zamontowanych obiektywach nie ma żadnej elektroniki, więc aparat musimy ustawić na tryb manualny. Tutaj sporą rolę odgrywają też pierścienie redukcyjne, których zadaniem jest zwiększenie odległości obiektywu od materiału światłoczułego. Dzięki ich zastosowaniu zmniejsza się minimalna odległość fotografowania, przez co rośnie skala odwzorowania, czyli powiększenie fotografowanego obiektu na materiale światłoczułym. Ceną za to jest malejąca światłosiła, dlatego obiekt fotografowany w ten sposób wymaga dodatkowego doświetlania - zapalenie fotografowie na pewno będą wiedzieli o co w tym chodzi ;)
nowsze pierścienie automatycznie dostosowują się wraz z aparatem w nowych modelach, ale jako że stare pierścienie nie są kompatybilne z nowymi aparatami wszystko musi odbywać się manualnie.

Uwagę możemy też zwrócić na inne akcesoria fotograficzne takie jak adaptery do obiektywów.

 

Do poradnika Jak wykorzystać stare obiektywy w nowych aparatach przypisano następujące tagi:

aparaty i kamery akcesoria fotograficzne przejściówki do obiektywów pierścienie redukcyjne adaptery do obiektywów stare obiektywy

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wykorzystać stare obiektywy w nowych aparatach skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...