Jak efektywnie się uczyć

Jak efektywnie się uczyć

Wielu z nas zastanawia się jak zapamiętać ważne wiadomości na długo. Nauka zajmuje niektórym mnóstwo czasu. Czytając te porady możesz zmniejszyć ilość czasu poświęconego na kształcenie się oraz nie zapomnieć potrzebnych informacji przez wiele lat.

Uwaga

Zanim zaczniesz się uczyć, przejrzyj tekst. Dzięki temu poznasz zakres ważnych dla ciebie informacji.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak robić mentalne ściągi

Krok 1

Zwróć uwagę na tytuły oraz zdania rozpoczynające akapity. Tu najprawdopodobniej znajdziesz najpotrzebniejsze wiadomości. Reszta tekstu to ich szczegółowe rozwinięcie. Spójrz też na różne wykresy, tabelki lub mapki. Z rozpoczęcia i podsumowania również wydobędziesz cenne informacje. 

Krok 2

Zadawaj sobie pytania dotyczące tematu i zapisuj je. Po czym szukaj na nie odpowiedzi w tekście. W ten sposób szybciej zapamiętasz to, co chcesz. Jeśli w trakcie czytania tekstu wpadły ci do głowy nowe pytania, dopisz je do innych i również poszukaj na nie odpowiedzi. 

 

Uwaga

Jeśli nie jesteś pewien znaczenia danego słowa, poszukaj go w słowniku lub internecie. To bardzo ważne, żeby zrozumieć czytany tekst.

Krok 3

Oszacuj ile wiadomości pamiętasz. Odpowiedz na zapisane pytania bez zaglądania do tekstu.

Krok 4

Na koniec zastanów się o czym opowiada tekst, jak mógłbyś streścić go komuś, żeby ją zainteresować oraz jak możesz wykorzystać nabytą wiedzę w przyszłości.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak efektywnie się uczyć skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!