Jak kupować nowe okna

Jak kupować nowe okna

Kupno nowych okien to dość spory wydatek. Powinien on być przemyślany i odpowiednio zaplanowany, ponieważ jest to inwestycja na całe lata. Warto więc zapoznać się z poniższymi wskazówkami, a dzięki temu nawet zaskoczyć ekspedienta w sklepie.

Krok 1 - ActivPilot

Nowość na rynku. Jest to nowoczesny system okuć specjalnie do okien uchylno-rozwieranych. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić podświetlaną ozdobę z okna

Krok 2 - Blokada obrotu klamki

Ten innowacyjny mechanizm wręcz wymusza prawidłowe użytkowanie okna. Sprawia, że nie można uchylić skrzydła, gdy jest otwarte okno. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której odczepi się górny zawias. 

Rozwiązanie te jest szczególnie korzystne przy dużych rozmiarach okien. 

Krok 3 - Comfort

Jest to funkcja tzw. bezpiecznego wietrzenia. Gdy klamka jest przekręcona pionowo w górę, między ramą a skrzydłem powstaje malutka szczelina (6 mm). Dzięki niej możemy wietrzyć pomieszczenie przy jednocześnie zaryglowanym oknie. Co więcej, w tej pozycji okno spełnia wymogi przeciwwłamaniowe, więc nasze mieszkanie jest bezpieczne. 

Krok 4 - Estetyka

Najnowsze okucia podążają za modą i spełnią oczekiwania nawet największego krytyka. Zaokrąglone krawędzie bardzo ładnie wyglądają. Poza tym, niezwykle łatwo się je myje. 

Krok 5 - Mikrowentylacja

Jest ona możliwa po przekręceniu klamki w górę o 45 stopni do pozycji poziomej. Powstaje wtedy 3 mm szczelina. 

Krok 6 - Ogranicznik

Ogranicza on otwarcie skrzydła okna do kąta 90 stopni. Dzięki temu przy np. silnym wietrze nie ma ryzyka, że skrzydło uderzy o wnękę okienną. 

Krok 7 - Ręczna regulacja trzpienia ryglującego

Dzięki temu mechanizmowi możemy samodzielnie w okresie letnim zmniejszać docisk skrzydła do ramy okna, a zimą zwiększać. 

Krok 8 - Stopniowanie

Dzięki stopniowanemu uchwytowi możemy ustawić okno w 5 różnych pozycjach uchylenia. Regulujemy położenie zależnie od temperatury i naszych osobistych potrzeb. 

Krok 9 - Zatrzask balkonowy

Wychodząc na balkon, wystarczy pociągnąć przykręcony do ramy uchwyt, a drzwi utrzymają się w ościeżnicy. Gdy chcemy wejść ponownie do środka- wystarczy delikatnie popchnąć drzwi balkonowe. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak kupować nowe okna skomentowało 1 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
  1. Awatar użytkownika areekw

    areekw

    Mar 18, 2013

    blokada obrotu klamki jest już na rynku sporo czasu, żadna nowość a raczej nawet standard w okuciach maco i winkhaus. okucie comfort - zmienia trochę zasadę funkcjonowania okien co dla starczych osób przyzwyczajonych do normalnego uchylania może wiązać się z problemami w użytkowaniu okna. Estetyka - okucia zaokrąglone? chyba sam nie do końca wiesz o co Ci chodzi. Jeżeli już zaokrąglone to mogą być profile albo listwy przyszybowe. Dodatkowo takie zaokrąglenie czasami skutecznie uniemożliwia zamontowanie roletek albo plis (np profil veka platinium) - bardzo dobry profil okienny ale w zasadzie nie ma co na niego zamontować tak aby dobrze wyglądało. Dlatego zalecam raczej powściągliwość w wyborze zaokrąglonych profili i listew przyszybowych. Mikrowentylacja to raczej standard. Natomiast pozostałe elementy (ogranicznik, stopniowanie uchyłu, zatrzask balkonowy) są zazwyczaj za dopłatą nawet jak ktoś tak twierdzi to po prostu ukrywa to w cenie okna bo są to elementy dodatkowe. od siebie dodałbym jeszcze aby osoby szukające okien nie napalały się tak strasznie na najniższą cenę bo jak stare przysłowie mówi - chytry dwa razy traci i to dotyczy także okien. Poza tym poradnik ok tylko temat nie do końca wyczerpany :)