Jak budować ścianki działowe

Jak budować ścianki działowe

Na rynku jest dostępnych wiele materiałów, z których można zbudować ściankę działową. Wybór odpowiedniego materiału oraz technika jej budowy zależy od roli jaką ścianka ma pełnić w naszym domu. W tym poradniku dowiecie się jak budować ścianki działowe oraz jakich materiałów do tego celu użyć.

Krok 1

Ścianka z płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe to jeden z najbardziej popularnych materiałów do budowy ścianek działowych. Charakteryzują się one duża lekkością i łatwością w montażu dlatego często są wybierane przez mniej doświadczone osoby. Każdej ściance można nadać dowolny kształt a poprzez instalację ościeżnic można nawet zamontować w nich okna czy drzwi. Tak postawione ścianki bez problemu możemy pomalować, nałożyć na nie płytki lub panele ścienne. Minusem jest jednak to, że nie możemy na nich wieszać mebli. 

Krok 2

Ścianka działowa z drewna

Ścianka działowa  z drewna to również bardzo lekka konstrukcja, która jest również prosta w wykonaniu. Takie ścianki można wykończyć na przykład boazerią lub panelami ściennymi. 

Krok 3

Ścianki działowe z pustaków lub cegieł

Ścianki działowe z pustaków lub cegieł charakteryzują się dużym ciężarem dlatego też nie zawsze możemy je zastosować i często przez to są odradzane. Mniejszym ciężarem charakteryzują się ścianki wykonane z cegły kratówki lub dziurawki, ważące mniej niż tradycyjna cegła. Ścianka z cegły ma swoje zalety gdyż można na niej powiesić meble lub inne elementy. Musimy pamiętać aby przestrzeń pomiędzy cegłami zafugować zaprawą murarską co zapewni nam trwałość postawionej konstrukcji. 

Krok 4

Ścianka działowa z pustaków gipsowych

Pustaki gipsowe są materiałem ekologicznym, z których buduje się nawet całe domy. Ścianka wykonana z pustaków gipsowych jest lekka więc nie obciążą stropu dlatego jak najbardziej można ją polecić. W pomieszczeniach gdzie istnieje wilgoć ściankę taką pokrywa się dodatkowo preparatem zapobiegającym wchłanianie się wilgoci. 

Krok 5

Ścianka działowa z pustaków szklanych

Stanowi bardzo charakterystyczny element wystroju pomieszczenia. W subtelny sposób rozpraszają światło dlatego warto je stosować zwłaszcza w pomieszczeniach, w których nie ma okien. Często stosowane są w łazience, ale również czasem na zewnętrznych klatkach schodowych. Możemy wybierać w różnych kolorach oraz fakturach. Ścianka ta jest jednak dość ciężka. 

Krok 6

Ścianka działowa z cegły syntetycznej

Ścianka z cegły syntetycznej montowana jest bez zaprawy więc charakteryzuje się dużą szybkością montażu. Również w każdej chwili bez większych problemów możemy ją zdemontować.  Ściankę taką możemy również modelować tworząc w niej otwory.

Komentarze: (0)

Pozostało: 1500 znaków