Jak zaaranżować kuchnię w prowansalskim stylu

Jak zaaranżować kuchnię w prowansalskim stylu

Prowansja to kraina leżąca nad Morzem Śródziemnym. Kojarzona jest przede wszystkimi z takimi miastami jak Marsylia czy Cannes. Panujący tam w ciągu okresu letniego łagodny, gorący i suchy klimat jest zachętą dla turystów z całego świata. Jeżeli jesteś jednym z wielu zakochanych w Prowansji osób, możesz urządzić swoją kuchnię w tym stylu i przez cały rok cieszyć się jej urokiem.

Krok 1

Kuchnia w prowansalskim stylu powinna być utrzymana w jasnej tonacji. Wybierz więc białą, pastelową lub beżową farbę. Kolor ma sprawić, że wnętrze będzie ciepłe i przytulne. 

Krok 2

W Prowansji fronty mebli są dekoracyjne. Spotykamy na nich wgłębienia, rzeźbienia i ramy. Dolne półki są zazwyczaj zabudowane, natomiast górne stanowią część otwartą (np. witryny). Zgodnie z wcześniejszymi poradami, wybierz drewniane meble pomalowane na biało lub na kolor ecru, cieniowane lub przecierane czy specjalnie postarzane za pomocą patyny. 

Krok 3

Styl prowansalski najlepiej prezentuje się w dużych i otwartych pomieszczeniach, gdyż meble wydają się być masywne i mocno rozbudowane. 

Krok 4

Każda gospodyni domowa ucieszy się z nie tylko bardzo praktycznej, ale również niezwykle stylowej wyspy kuchennej. Powinna być ona zaopatrzona w duży, drewniany lub kamienny blat. Nad wyspą, a dokładniej nad kuchenką umieść okap, z którego na haczykach będą zwisać urocze garnki i inne naczynia czy suszone warzywa. 

Krok 5

Jeżeli urządzasz kuchnię w takim właśnie klimacie, nie zapomnij postawić w niej półek na wina.

Krok 6

W kuchni i jadalni jako dodatek w oknach, na stołach czy na karniszach powinny znaleźć się takie materiały jak ażur, koronki, hafty, delikatne białe firanki czy rzymskie rolety. 

Krok 7

Nie zapomnij o świeżych kwiatach, które wprowadzą domowników w prowansalski klimat. Do wazonów włóż słoneczniki lub lawendę. 

Krok 8

Jeżeli masz wolną przestrzeń, powieś na ścianie obraz, przedstawiający urokliwy krajobraz Prowansji. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zaaranżować kuchnię w prowansalskim stylu skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!