Jak wykonać wiatrownice

Jak wykonać wiatrownice

Jak sama nazwa wskazuje, wiatrownica jest elementem, który chroni dach przed szkodliwym działaniem podmuchów wiatru. Jeżeli nie chcesz, aby przy pierwszym silniejszym i bardziej porywistym wietrze, doszło do uszkodzenia pokrycia na skraju dachu, musisz porządnie wykonać wiatrownicę.

Ciekawostka

Wiatrownica wykonana jest zazwyczaj z płaskiej blachy. Możesz kupić gotowy produkt lub zlecić jej wykonanie blacharzowi lub firmie dekarskiej. 

Krok 1

Wiatrownicę zamocuj do skrajnej krokwi lub deski szczytowej. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak wykonać montaż uszczelki w drzwiach

Ciekawostka

Przed przystąpieniem do montażu, sprawdź czy deski zewnętrze są równo zamontowane oraz czy deska okapu znajduje się w pozycji równoległej do kalenicy, a deska szczytowa jest prostopadła do deski czołowej. W przypadku gdy zauważysz, że odchylenie jest większe niż 2 centymetry, zerwij deski, odpowiednio przytnij i równo przymocuj je od nowa.  

Krok 2

Wiatrownica powinna tworzyć kąt prostokątny o odpowiednio wygiętych ramionach. Szerokość ramion należy dobrać do wysokości profili pokryć dachowych. 

Ciekawostka

Jeżeli posiadasz dach pokryty blachą, wiatrownicę zamontuj na samym końcu, tuż po ułożeniu przykrycia. Blachę zamocuj do deski szczytowej lub krokwi za pomocą wkrętów lub gwoździ.

Uwaga

Ku większemu bezpieczeństwu, zamocuj wiatrownicę także do połaci. 

Krok 3

Na dachach pokrytych kryciem bitumicznym, wiatrownicę montuje się tuż po ułożeniu warstwy wierzchniej przykrycia dachowego. Przykładowo, po położeniu dachówek bitumicznych, do skrajnej krokwi zamontuj deskę szczytową, która będzie wysunięta ponad pokrycie. Następnie do tej deski przymocuj za pomocą gwoździ blaszaną wiatrownicę. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wykonać wiatrownice skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!