Jak naprawić zarysowaną płytę CD

Jak naprawić zarysowaną płytę CD

Płyty CD to jedne z najpopularniejszych nośników do przechowywania danych, takich jak ulubiona muzyka, zdjęcia, filmy lub dokumenty. Z biegiem czasu na naszych płytach pojawiają się rysy, które skutecznie utrudniają ich odczyt. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się jak naprawić zarysowaną płytę dwoma sposobami.

  • Lampka z żarówką min 60W
  • Wosk do auta
  • Wazelina
  • Czysta i sucha szmatka

Krok 1

Naprawa przy pomocy żarówki

Włącz lampkę z żarówką o mocy min. 60W. Umieść zarysowaną płytę w odległości około 10 cm od źródła światła, trzymając ją na palcu. Nagrzewaj płytę przez około 30 sekund obracając ja powoli na palcu. Następnie umieść jeszcze gorącą płytę w odtwarzaczu, teraz można ją odczytać.

Krok 2

Naprawa za pomocą wosku lub wazeliny

Nałóż na płytę cienką warstwę wazeliny lub płynnego wosku do samochodu. Następnie poleruj płytę kolistymi ruchami do czasu, aż nałożony środek zostanie całkowicie usunięty. Na koniec umieść płytę w odtwarzaczu, proponowany sposób z pewnością umożliwi odczyt danych.

Nakładanie Polerowanie Testowanie

Uwaga

UWAGA NA WOSK!

Jeżeli stosujesz płynny wosk do samochodu, zwróć uwagę na instrukcje podane przez producenta, jedni zalecają polerowanie sucha szmatką, drudzy natomiast proponują użyć szmatek wilgotnych.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak uratować pliki z porysowanej płyty CD/DVD

Komentarze: (1)

Pozostało: 1500 znaków
2013-04-04 15:43:30
Awatar
Wazeline można zamienić na zwykłą paste do zębów
(0)