Jak naprawić zarysowaną płytę CD

Jak naprawić zarysowaną płytę CD

Płyty CD to jedne z najpopularniejszych nośników do przechowywania danych, takich jak ulubiona muzyka, zdjęcia, filmy lub dokumenty. Z biegiem czasu na naszych płytach pojawiają się rysy, które skutecznie utrudniają ich odczyt. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się jak naprawić zarysowaną płytę dwoma sposobami.

Krok 1 - Naprawa przy pomocy żarówki

Włącz lampkę z żarówką o mocy min. 60W. Umieść zarysowaną płytę w odległości około 10 cm od źródła światła, trzymając ją na palcu. Nagrzewaj płytę przez około 30 sekund obracając ja powoli na palcu. Następnie umieść jeszcze gorącą płytę w odtwarzaczu, teraz można ją odczytać.

Krok 2 - Naprawa za pomocą wosku lub wazeliny

Nałóż na płytę cienką warstwę wazeliny lub płynnego wosku do samochodu. Następnie poleruj płytę kolistymi ruchami do czasu, aż nałożony środek zostanie całkowicie usunięty. Na koniec umieść płytę w odtwarzaczu, proponowany sposób z pewnością umożliwi odczyt danych.

Uwaga - UWAGA NA WOSK!

Jeżeli stosujesz płynny wosk do samochodu, zwróć uwagę na instrukcje podane przez producenta, jedni zalecają polerowanie sucha szmatką, drudzy natomiast proponują użyć szmatek wilgotnych.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak uratować pliki z porysowanej płyty CD/DVD

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak naprawić zarysowaną płytę CD skomentowało 1 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
  1. Awatar użytkownika markopolo44254

    markopolo44254

    Apr 04, 2013

    Wazeline można zamienić na zwykłą paste do zębów