Jak odnowić taboret

Jak odnowić taboret

Taborety często leżą wśród innych nieużywanych mebli. Często nie pasują nam do wystroju lub są po prostu podniszczone. Przy odrobinie chęci z łatwością odmienimy taborety w meble, które będą nam się podobać.

Krok 1

Jeżeli taboret ma nienaruszoną konstrukcję a połączenia między elementami nie są poluzowane to wystarczy jedynie pomalować taboret i ozdobić blat. Jednak czasami będziemy zmuszeni do bardziej zaawansowanych zabiegów. Pokruszenia na bokach blatu taboretu wypełniamy kitem i najlepiej jak nałożymy kilka warstw. Blat musimy ściągnąć z konstrukcji taboretu, usunąć stare kołki i za pomocą kleju do drewna wymieniamy kołki na nowe. To zapewni nam solidne zamocowanie blatu na nóżkach.

Krok 2

Starą farbę z nóżek taboretu ściągamy za pomocą papiery ściernego, który najlepiej zamontować na pacy lub owinąć go na drewnianym klocku. Trzeba także zmatowić blat i delikatnie zeszlifować jego brzegi. 

Krok 3

Następnie malujemy konstrukcję nóżek białą farbą akrylową w dowolnie wybranym przez nas kolorze. Do malowania używamy miękkiego pędzla albo wąskiego gąbkowego wałka. Pamiętajmy, że jedna warstwa farby może nie wystarczyć aby pokryć dokładnie powierzchnię. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nanosimy drugą. Kiedy farba wyschnie na końcówki kołków nanosimy klej do drewna i nakładamy na nie blat, delikatnie od góry przybijając go gumowym młotkiem. Na kocie obciążamy blat czymś ciężkim az do momentu kiedy wyschnie klej.

Krok 4

Teraz już nam zostało tylko ozdobienie blatu taboretu. Jest kilka pomysłów aby to zrobić. Można wykorzystać taśmę tapicerską np. wybierając jakieś dwa kolory. Najpierw trzeba przymierzyć taśmę do blatu, ustalić liczbę potrzebnych kawałków i ich długość na która trzeba je uciąć. Kawałki taśmy musza być dłuższe niż szerokość blatu o około 10 cm. Dzięĸi temu będziemy mogli przymocować taśmę do blatu.

Krok 5

Po docięciu pasów taśmy układamy je równo obok siebie na płaskiej powierzchni a kawałki jednego koloru i drugiego przeplatamy ze sobą i potem kładziemy na nich odwrócony taboret. Końce wszystkich kawałków naszej taśmy zwijamy na spód blatu i przypinamy do brzegów taboretu za pomocą zszywacza tapicerskiego. Pamiętajmy o tym, że trzeba mocno naciągnąć taśmy na taborecie.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak odnowić drewniane krzesło cz. 1

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak odnowić taboret skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!