Renowacja starej szafy

Renowacja starej szafy

Stara szafa odpowiednio odrestaurowana może być fantastycznym dodatkiem w naszym mieszkaniu. Jeżeli chciałbyś mieć nową i elegancką szafę a niekoniecznie chcesz wydać na nią fortunę w sklepie, to pamiętaj, że każdą szafę można odnowić samemu.

Krok 1

Jeśli chcielibyśmy sami spróbować swoich sil w renowacji mebli to przede wszystkim (wiadomo) musimy mieć jakiś stary mebel do odnowienia. Wiele osób ma w piwnicach, w garażach i na strychach różne, stare i klasyczne mebelki, tylko czekające na swoje drugie życie. Ale jeśli nie mamy takiego mebla, to starą szafę lub komodę bez problemu kupimy na dowolnym serwisie aukcyjnym i to za malutkie pieniądze.

Krok 2

Najpierw musimy usunąć stary lakier. Najlepiej to zrobić za pomocą zmywacza do powierzchni lakierowanych. Pamiętajmy aby działać zgodnie z instrukcjami producenta. Zdejmujemy go przy pomocy szpachelek a jeśli będzie taka potrzeba to nakładamy jeszcze jedną warstwę zmywacza. Powierzchnie drewniane przecieramy papierem ściernym zaczynając od grubego  papieru i schodząc do drobnego, kończymy odkurzając przetarte powierzchnie. Na koniec zmywamy wszystko denaturatem. 

Krok 3

Odnawiany mebel malujemy gruntem do drewna. Po wyschnięciu gruntu kładziemy farbę. Natomiast po wyschnięciu farby można udekorować mebel np. poprzez wycięte z kartonu szablony lub stosując techniki decoupage. 

Krok 4

Okleina to inny pomysł dzięki któremu można odnowić stary mebel. W tym przypadku zaczynamy od zeszlifowania całego mebla używając klocka szlifierskiego. Do usunięcia warstw starej farby i lakieru w zakamarkach mebla trzeba skorzystać ze zmywacza. Pamiętać trzeba, że dokładne oczyszczenie powierzchni jest ogromnie ważne, ponieważ tak naprawde od tego będzie zależeć trwałość mebla w przyszłości. 

Kiedy już nasza powierzchnia jest oczyszczona, możemy na nią nałożyć farbę i potem zostawiamy nasz mebel na kilka godzin, aby wszystko wyschło. Kiedy mebel już jest gotowy możemy go obłożyć samoprzylepna okleiną.

Uwaga

Warto trzymać stare szafy, gdyż kiedyś pewnie podarujemy im drugie życie. A satysfakcja z własnoręcznie odrestaurowanego mebla jest wielka.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak odnowić drewniane krzesło cz. 1

Skomentuj poradnik

Poradnik Renowacja starej szafy skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!