Jak skutecznie usunąć zacieki i plamy na ścianach

Jak skutecznie usunąć zacieki i plamy na ścianach

Jeśli planujesz remont mieszkania lub domu, musisz zadbać o stan ścian. Może okazać się, że zostały skażone przez zarodniki, pleśń lub grzyby. Należy usunąć je przed remontem, bo później proces ten może być niezwykle trudny i kosztowny. Z poradnika dowiesz się jak skutecznie usunąć zacieki i plamy na ścianach.

Krok 1

Zacznij od porządnego osuszenia ścian i usunięcia poprzednich warstw, zanieczyszczeń, a także usuń pękniecie i rysy na powierzchni. Nie zapomnij wygładzić ściany, aby dokładnie pozbyć się wszelkich nierówności.

Uwaga

W przypadku, gdy poprzednia warstwa została wykonana farbą emulsyjną lub olejną i cały czas dobrze przylega, należy pomalować ją jeszcze kolejną warstwą. Aby nadać jej większej przyczepności, powierzchnię trzeba zmatowić papierem ściernym i zastosować roztwór amoniaku.

Krok 2

Osuszenie ścian w sposób naturalny trwa bardzo długo. Na rynku dostępne są mechaniczne i chemiczne środki. Do środków inwazyjnych zaliczamy termoiniekcję, iniekcję i iniekcję krystaliczną, natomiast środki nieinwazyjne to nagrzewnica, osuszanie absorpcyjne i kondensacyjne.

Krok 3

Rozwojowi pleśni i grzybów sprzyja wilgoć i dodatnia temperatura. Na początku na ścianach pojawiają się przebarwienia i plamy. Najważniejsze jest znalezienie źródła zakażenia. Przyczyną może być zła wentylacja. Natomiast po usunięciu grzyba ze ściany, należy ją spryskać środkiem grzybobójczym i pomalować ją farbą izolacyjną.

Uwaga

W sytuacji, gdy grzyby powstały po powodzi należy użyć środków grzybobójczych, które wnikają głęboko w mur.

Krok 4

Jeśli tynk na ścianach jest bardzo uszkodzony i odpada, trzeba go koniecznie skuć. Jednak, gdy uszkodzenia są niewielkie, można je wypełnić. Przystępując do malowania, trzeba pamiętać, że wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 80%, a temperatura 25 stopni Celsjusza. Również nie można malować mokrego podłoża mineralnego jak beton, tynk czy płyty włóknisto-mineralne.

Krok 5

Przy usuwaniu plam ze ścian można użyć mydła malarskiego, które usunie plamy z nikotyny, olejów czy sadzy. Pozbycie się tłustych plam poprawi przyczepność nowej warstwy farb. Nie należy płynów do mycia naczyń. Po umycie ścian, należy je zamalować farbą izolującą plamy.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak usunąć plamy z dywanu

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak skutecznie usunąć zacieki i plamy na ścianach skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!