Jesień to wyjątkowa pora roku dla właścicieli domów z ogrodem. Drzewa i krzewy wymagają w tym okresie wyjątkowo intensywnej pielęgnacji i troski. Posiadanie odpowiedniego sprzętu ogrodniczego jest jedną z tajemnic sukcesywnych działań czy prac porządkowych. Warto w tym celu wykorzystać specjalistyczne narzędzia.
Dziś oferta dostępnych na rynku pilarek elektrycznych jest naprawdę bogata, począwszy od modeli tańszych, a kończąc na tych od znanych i docenianych producentów. Decyzję o zakupie należy jednak podjąć biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i zakres planowanych prac. Istotna będzie przy tym moc i waga pilarki. Warto w tym miejscu podkreślić, iż najprościej rzecz ujmując, pilarki dzielimy w zależności od rodzaju silnika, a co za tym idzie na pilarki spalinowe, akumulatorowe i elektryczne.
Wciąż cieszą się ogromną popularnością pośród osób chcących stać się właścicielami pił łańcuchowych. Niewątpliwą zaletą pilarek spalinowych jest nieograniczona niczym mobilność, bo faktycznie możesz ją wszędzie zabrać ze sobą i dotrzeć do miejsc trudnodostępnych. Zaletą pilarek spalinowych jest bez wątpienia moc oraz wytrzymałość silnika. Niestety wymagają one regularnego serwisowania, wydzielają znaczne ilości spalin, trudno opanować drganie urządzenia i są dosyć hałaśliwe. Pamiętaj, że modele pilarek posiadające silniki dwusuwowe wymagają stosowania paliwa z odpowiednią mieszanką oleju i benzyny. Dlaczego? Użycie za małej ilości oleju w mieszance prowadzi do tarcia silnika, a w konsekwencji doprowadza do jego szybszego uszkodzenia lub zniszczenia. Naprawa piły w takim wypadku jest bardzo kosztowna. Zatem pamiętaj o używaniu wysokiej jakości mieszanki w proporcjach zgodnych z instrukcją obsługi zalecaną przez producenta.
Elektryczne piły łańcuchowe charakteryzuje znacznie cichsza praca, z jednoczesną dużą wydajnością cięcia i trwałością dzięki mocnym silnikom, zwłaszcza w przypadku wyboru narzędzi znanych i uznanych firm. Pilarki elektryczne zwykle są lżejsze oraz nie produkują spalin. Decydując się jednak na piłę z napędem elektrycznym musisz mieć świadomość, że zakres Twoich działań będzie nieco ograniczony do długości kabla. Warto zatem oszacować jaki rodzaj prac masz w planach. Idealnie sprawdzą się w przypadku przydomowych drzew i krzewów lub cięcia gałęzi do kominka. Odpowiedni typ pilarki, który mocą i rozmiarem będzie dla Ciebie gwarancją satysfakcjonującej wycinki na terenie posesji.
W sklepach znajdziesz również pilarki akumulatorowe, które są porównywalnie mobilne jak spalinowe. Niestety ze względu na dużą wagę praca z nimi może okazać się sporym wyzwaniem, bo jednak akumulator swoje waży. Proces ładowania urządzenia może potrwać, dlatego sam czas oraz zakres wycinki będzie ograniczony. Jeśli masz w planach poważniejszą i rozleglejszą wycinkę w lesie lub sporym sadzie lepiej będzie jeśli rozważysz zakup mocnej pilarki spalinowej.
Niezwykle istotne jeszcze przed dokonaniem zakupu pilarki łańcuchowej jest zwrócenie uwagi na tak istotne parametry techniczne jak: moc, długość prowadnicy, waga oraz poziom drgań i siła generowanego hałasu.
Jeżeli chcesz używać pilarki do prostych prac typu przycinanie drzew i żywopłotów na terenie posesji lub planujesz cięcie drewna o średnicy do 30 cm – postaw na pilarkę elektryczną. Ich przewagą jest niewielka waga (3,7-5,2 kg), co zapewni Ci łatwe manewrowanie, a poza tym zwykle nie wymagają wielu czynności obsługowych. Moc silnika to 1700-2200W.
Tutaj pamiętaj o dość oczywistej zasadzie, że im lżejsza piła łańcuchowa, tym praca z nią i zakres ruchów jest dla Ciebie łatwiejszy, a to bezpośrednio się przekłada na komfort i szybkość pracy. W takim wypadku najrozsądniej będzie zdecydować się na piłę z silnikiem elektrycznym, której waga mieści się w granicach 3 kg. Ewentualnie spróbuj poszukać mniejszej pilarki spalinowej, przeznaczonej do małych gałęzi lub krzewów. Średnio pilarki spalinowe ważą od 4 kg do 6 kg, a modele przeznaczone do profesjonalnych działań ratowniczych, budowlanych, albo wycinki lasów osiągają wagę 10 kg.
Ze względu na rodzaj wykonywanych prac ważna jest też długość prowadnicy – w pilarkach elektrycznych wynosi ona około 35-41 cm. Warto zaznaczyć, że do podstawowych zastosowań wystarczy piła z prowadnicą ok. 30 – 35 cm. Natomiast chcąc używać piły w pracach związanych z leśnictwem, lepiej wybrać piłę o prowadnicy 35 – 40 cm. Piły łańcuchowe przeznaczone dla leśnictwa mogą mieć prowadnice przekraczające 100 cm.
Piły łańcuchowe z silnikiem spalinowym osiągają poziom hałasu wynoszący około 110 – 120 dB. Dlatego przed rozpoczęciem pracy z pilarką koniecznie powinieneś kupić profesjonalne słuchawki wygłuszające, które pozwolą Ci uchronić słuch przed uszkodzeniem! Piły elektryczne są nieco mniej szkodliwe, ale nawet one potrafią emitować hałas na poziomie 90 – 100 dB.
Wybierając konkretny typ pilarki spalinowej powinieneś sprawdzić, czy model jakim jesteś zainteresowany posiada funkcję automatycznego smarowania łańcucha, która stanowi gwarancję wydajniejszej pracy oraz czy napinanie i wymiana łańcucha wymaga używania narzędzi. Oceń czy w pilarce, która wpadła Ci w oko jest hamulec silnika, który umożliwia natychmiastowe zatrzymanie łańcucha i uchwyt zabezpieczający dłonie z szybkim zatrzymaniem łańcucha w każdej sytuacji, zapewniający maksymalne bezpieczeństwo i tym samym – przyjemną i bezwypadkową pracę. Nie zapomnij o sprawdzeniu długości kabla zasilającego, aby jego długość w sposób istotny nie wpłynęła na jakość manewrowania pilarką. Dość istotną wadą pilarek elektrycznych jest konieczność zapewnienia stałego dostępu do źródła zasilania o napięciu 230V i natężenia od 8 do 13A, czyli gniazdka elektrycznego. Jeśli więc nie mamy w ogrodzie specjalnych gniazdek zewnętrznych, pielęgnowanie drzew oddalonych od domu będzie niemożliwe albo zmusi użytkownika do używania przedłużaczy.
Reasumując wybranie właściwej piły łańcuchowej nie będzie dla Ciebie łatwe. Pewne jest tylko to, że nie ma jednego typu, modelu, czy marki piły łańcuchowej odpowiedniej dla wszystkich, niezależnie od zakresu prowadzonych prac. Dlatego warto precyzyjnie wybrać pilarkę łańcuchową z uwzględnieniem celu oraz planów cięcia, a przy okazji dostosować ją do indywidualnych oczekiwań, ponieważ profesjonalne piły do pracy na większym obszarze często są mało praktyczne do prac przydomowych i odwrotnie.
Autor: www.sklepalko.pl
Poradnik Jak kupić dobrą pilarkę elektryczną skomentowało 0 osób.
Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!