Jak dbać o fuksję

Jak dbać o fuksję

Fuksja to przepięknej urody roślina o charakterystycznych zwisających kwiatach w kształcie dzwonka. Ze względu na swoje walory estetyczne uprawiana jest najczęściej jako roślina ozdobna, pokojowa. Jednak świetnie sprawdzi się także na werandzie, antresoli, balkonie czy ogrodzie. Poniżej opiszę jak pielęgnować fuksję.

Krok 1 - Stanowisko

Jeżeli trzymasz fuksję w domu, zapewnij jej miejsce z dostępem do dużej ilości świeżego powietrza. Najlepiej, aby była osłonięte przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, które negatywnie wpływają na porost rośliny. 

Krok 2 - Nawożenie

Od lutego do października nawoź fuksję systematycznie, najlepiej co tydzień. 

Krok 3 - Przesadzanie

Marzec to najlepszy miesiąc na przesadzanie roślinki. Wsadzając fuksję do doniczki, obsyp korzeń ziemią przeznaczoną do kwiatów doniczkowych o pH od 5,8 do 6,5.

Krok 4 - Zimowanie

Fuksja nie toleruje niskich temperatur i mrozu, dlatego w momencie kiedy pojawią się pierwsze przymrozki, najlepiej w październiku, przesadź ją do skrzynki i przenieś do pomieszczenia (np.piwnicy), w którym temperatura wynosi około 10 stopni. Podczas okresu zimowania ogranicz podlewanie, jednak uważaj, abyś nie przesuszył rośliny. Regularnie usuwaj opadające liście, aby uniknąć chorób. 

Krok 5 - Przycinanie pędów

Luty to odpowiedni czas na przycinanie pędów na 2 lub 3 oczka. Następnie, kiedy tylko zaobserwujesz nowe odrosty, systematycznie powiększaj ilość nawozu, temperatury oraz wody. 

Krok 6 - Rozmnażanie

Najlepiej rozmnażać fuksję z sadzonek pędowych. Niezdrewniałe pędy wsadź do małej doniczki, w której znajduje się mieszanka torfu i piasku w proporcjach pół na pół. Po około 15 dniach powinniśmy otrzymać ukorzenioną sadzonkę, którą swobodnie możesz posadzić np. w ogrodzie. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dbać o fuksję skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!