Jak zrobić w domu porządki bez użycia chemii

Jak zrobić w domu porządki bez użycia chemii

W tym poradniku poznasz sposoby sprzątania naturalnymi środkami. Dzięki temu nasz dom będzie dużo zdrowszy dla domowników oraz naszych zwierząt. Metody te zalecane są zwłaszcza gdy mamy małe dzieci.

Krok 1 - Pleśń nie lubi octu

Ocet warto wykorzystać do walki z pleśnią w mieszkaniu. To sposób skuteczny, który, co ważne, nie wymaga zastosowania drażniącej chemii. O tym, że pleśni z domu należy się pozbywać, nie trzeba nikogo przekonywać – ma ona niszczący wpływ na nasze zdrowie. Wykwity, które dopiero co się pojawiły, usuniesz, pocierając je roztworem przygotowanym w równych proporcjach z octu i wody. Jeśli wykwit jest silny, możesz użyć octu nierozcieńczonego. W tym celu musisz dobrze zwilżyć nim szmatkę, wetrzeć go w zainfekowane miejsce i pozostawić na trzy dni. Nieprzyjemna woń octu zniknie po kilkunastu godzinach. Po trzech dniach usuń obumarłą pleśń – pozostałości zmyj wodą z mydłem i dobrze wytrzyj to miejsce papierowym ręcznikiem.

Krok 2 - By uporać się z kamieniem w sedesie

Z warstwą kamienia w WC upora się mieszanka trzech artykułów spożywczych: sody oczyszczonej, soli i octu. Wystarczy wymieszać trzy łyżki sody z trzema łyżkami soli kuchennej. Wsyp mieszankę do sedesu i zalej ją połową szklanki octu spirytusowego. Po kwadransie (przy większym kamieniu po 30 minutach) wlej dwie szklanki gorącej wody. Po wyszorowaniu szczotką spuść wodę - i po kamieniu. Tym sposobem udrożnisz również odpływ w zlewie lub umywalce.

Krok 3 - Walka z osadem w kabinie prysznicowej

By przygotować preparat, należy wymieszać pół szklanki octu spirytusowego ze szklanką przegotowanej ostudzonej wody i kilkoma kroplami dowolnego płynu do mycia naczyń. Miksturę umieść w butelce ze spryskiwaczem, by później łatwo było aplikować preparat na czyszczoną powierzchnię. Preparat ten upora się również z osadem na płytkach w łazience, brudnymi lustrami i szybami w oknach.

Krok 4 - Ocet w trosce o czyste AGD

Domowe sprzęty również potrzebują czyszczenia. Takie urządzenia jak ekspres do kawy czy zmywarkę często pokrywają ciężkie do usunięcia osady. W trosce o czystą zmywarkę możesz raz na jakiś czas wlać szklankę octu do miseczki ustawionej na górnej szufladzie i włączyć puste urządzenie na pełen cykl. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić, czy w instrukcji nie ostrzeżenia przed użyciem octu.

Ciekawostka

Octem możesz również wyczyścić ekspres do kawy. Zabieg ten jest potrzebny, gdy przygotowywana kawa jest słaba lub gorzka. Do zbiornika na wodę wlej dwie szklanki octu i szklankę wody. Włóż filtr i włącz ekspres. Wymień filtr, nalej do ekspresu czystą wodę i włącz pełny cykl pracy – czynności te powtarzaj do momentu, gdy zniknie zapachu octu.

Ocet upora się też z nalotem po herbacie i kawie, który pojawia się w termosie. Musisz nalać do niego ciepłej wody z dodatkiem 1/4 szklanki octu. Do środka wrzuć kilkanaście ziaren surowego ryżu. Zakręć termos i potrząśnij nim mocno. Na koniec wylej płyn i dokładnie wypłucz wnętrze termosu.

Krok 5 - Lifting tkanin i odzieży

Gdy ubrania są pożółkłe i chcesz przywrócić im dawną biel, zamocz je w roztworze z 12 części wody i jednej części octu. Namaczanie powinno trwać kilka godzin. Następnego dnia wypierz odzież jak zawsze - rezultat powinien cię mile zaskoczyć.

Ocet może też posłużyć do odświeżenia wyglądu dywanu lub wykładziny. Do 4 l wody dodaj szklankę octu spirytusowego. W roztworze zanurz miękką szczotkę - następnie wyszoruj nią miejsca, gdzie chodnik jest wgnieciony i zdarty. Po tym zabiegu włókna wykładziny podniosą się i wgniecenia staną się mniej widoczne. Wtartego roztworu nie trzeba spłukiwać.

Ciekawostka

W związku z tym, że ocet zabija bakterie, możesz użyć go do zdezynfekowania używanych ubrań. Odzież przed pierwszym ubraniem wystarczy wyprać, dodając do pralki szklankę octu

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak sprzątać z głową - 7 porad których będziecie używać

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zrobić w domu porządki bez użycia chemii skomentowało 1 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
 1. Awatar użytkownika minerwa4

  minerwa4

  Feb 23, 2015

  Zamiast sody i octu polecam profesjonalne preparaty czyszczące niemieckiej firmy Sotin. sa o wiele skuteczniejsze, bezpieczne dla środowiska i mają delikatniejszy zapach niż ocet.

  • Awatar użytkownika lemon

   lemon

   Sep 29, 2017

   Chyba właśnie chodzi tu o porządki bez użycia chemii a nie o reklamowanie środków chemicznych. Te Wasze szeptanki marketingowe... ;/