Malowanie ceramiki

Malowanie ceramiki

Malowanie ceramiki to proste i bardzo wciągające zajęcie. Bardzo fajnie jest zaprosić gości i podać im kawę we własnoręcznie zdobionym serwisie lub podać obiad we własnoręcznie przyozdobionej zastawie.

  • Farby do porcelany
  • Konturówki
  • Pędzelki
  • Pojemnik na wodę
  • Kalka maszynowa

Krok 1

Zanim pójdzie do sklepu po farbę to pamiętaj, że są dwa rodzaje farb – pierwsze utwardzają się w temperaturze pokojowej a drugie musimy wypiekać. Te drugie farby są znacznie trwalsze. Jeżeli chodzi o konturówki, to powinny być w formie pisaka lub w tubce. Kolor zależy od ciebie, jednak najlepiej wyglądają konturówki czarne, srebrne lub złote.

Krok 2

Najpierw musimy przygotować miejsce pracy i porcelanę. Blat stołu zabezpieczamy papierem lub gazetami a naczynia które będziemy malować trzeba dokładnie umyć w płynie do mycia naczyń i wysuszyć.

Krok 3

Przygotowujemy wzór, który będziemy nanosić na porcelanę. Możemy go wymyślić samemu lub można użyć gotowych szablonów. Używając kalki maszynowej, przenosimy kontur wybranego wzoru na naczynie i starannie i dokładnie obrysowujemy go konturówką.

Krok 4

Teraz możemy przystąpić do wypełniania rysunku. Używamy kupionych farb i różnych pędzelków o różnych wielkościach. Pamiętaj, aby każdy kolejny kolor nakładać dopiero wtedy, kiedy poprzedni dobrze wyschnie. inaczej kolory się będą zlewać

Krok 5

Kiedy skończymy malowanie to nasze rzeczy odstawiamy w bezpieczne miejsce by wyschły. Czas schnięcia zależy od rodzaju farby. Jednak pamiętaj aby dać ceramice sporo czasu na wyschnięcie. Jeżeli używasz farb do wypalania w piekarniku, to pamiętaj o dokładnym przeczytaniu instrukcji na opakowaniu. Tam będzie informacja o tym, jak długo powinniśmy trzymać porcelanę w piekarniku i w jakiej temperaturze.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić swoje własne farby olejne

Komentarze: (0)

Pozostało: 1500 znaków