Ozdoby choinkowe z masy solnej

Ozdoby choinkowe z masy solnej

Masa solna jest prosta do stworzenia i formułowania. Z tego poradnika dowiesz nie tylko, jak zrobić masę, ale także jak wykreować ciekawe i nietypowe ozdoby choinkowe.

Krok 1

Na początku należy stworzyć masę solną. W tym celu trzeba wymieszać mąkę, sól i wodę z klejem do tapet. Pamiętaj, żeby zachować odpowiednie proporcje składników czyli 2 części mąki pszennej, 1 część soli kuchennej, 3/4 części wody o temperaturze pokojowej, klej do tapet dodaje się 1 łyżkę na każde 10 dag mąki. Powstałą masę należy ugniatać przez 15 minut, do czasu aż stanie się jednolitą i elastyczną konsystencją.

 

Krok 2

Tak przygotowaną masę trzeba włożyć do foliowego woreczka lub też owinąć folią i odstawić na 2 godziny w suche i chłodne miejsce. Odradzam jednak lodówkę. Taką masę możesz przechowywać do 2 tygodni.

Krok 3

Przyszłe ozdoby choinkowo najlepiej formułować na desce z folią aluminiową. Pamiętaj, że możesz wykorzystać foremki do ciasteczek i z łatwością zrobić różne gwiazdy, serduszka czy choinki. Jeśli chcesz zrobić włosy dla naszych choinkowych postaci, użyj praski do czosnku lub do mięsa mielonego. Warto rozejrzeć się po swojej kuchni i znaleźć różne przyrządy kuchenne, które używamy na co dzień i po prostu je wykorzystać. Do zrobienie oczu możemy wykorzystać ziarenka pieprzu, ziele angielskie czy goździki. Fajnie będą także wyglądać różnej wielkości guziki czy koraliki. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni i pomysłów.

Krok 4

Do zarysowanie kontur, użyjmy po prostu wykałaczki. Masę można zabarwić także kurkumą, kawą czy kakao. Możemy także używać barwników spożywczych a także zwykłych farb plakatowych czy olejnych.

Krok 5

Następnym krokiem jest zapiekanie ozdób. Jest to trochę czasochłonne, ale z pewnością się opłaci. Ozdoby z masy solnej wkładamy do piekarnika o temperaturze 70-80°C i trzymamy je tam około 10-12 godzin. Pamiętaj, żeby obracać je co godzinę. Muszą wysychać równomiernie.

Krok 6

Na koniec, aby figurki, nabrały nieco atrakcyjności, błysku, a także były bardziej wytrzymałe, możesz pomalować je bezbarwny lakier. Przed świętami warto zadbać o nieco kreatywności nie tylko w kuchni, taka zabawa w tworzenie ozdób, może sprawić radość nie tylko dzieciom. Udanej zabawy!

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić masę solną

Skomentuj poradnik

Poradnik Ozdoby choinkowe z masy solnej skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!