Jak kupować używane ciuchy motocyklowe - czy warto?

Poradnik dodany przez: Motosapiens
5237 0

Zakup używanej kurtki motocyklowej, czy używanych spodni motocyklowych może być tym, co pozwoli nam na zaoszczędzenie części budżetu. Takie ciuchy mogą być naprawdę dużo tańsze od nowych i jeśli zachowamy pewne zasady przy ich wyborze, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

Przed zakupem ubrań motocyklowych z drugiej ręki warto sprawdzić czy:

1. Oglądane używane ciuchy motocyklowe nie zaliczyły jakiejś nieplanowanej gleby, szlifu czy innego uszkodzenia mechanicznego. W przypadku kurtki oglądamy ramiona i łokcie a w spodniach ważne są kolana i biodra. Jakiekolwiek ślady wywrotki zmniejszają wytrzymałość materiału. Wszelkie łaty mogą kryć pod sobą dziury a błahe na pozór przetarcia mogą być wynikiem naprężeń, które uszkodziły okoliczne szwy.

2. Suwak jest najczęściej psującą się częścią naszego stroju i jego wymiana nie może być oparta o wszycie dowolnego suwaka odzieżowego, dowolnymi nićmi i dowolnym rodzajem szwu. Dlaczego? - bo jest to wtedy najsłabsza część naszego stroju i kiedy sami postanowimy przybliżyć się do asfaltu, a nasza używana kurtka motocyklowa w sposób nieplanowany nagle pęknie w miejscu łączenia suwaka z materiałem i z pewną prędkością przytrzemy klatką piersiową o asfalt (albo gołymi plecami, bo kurta postanowi zbiec z miejsca zdarzenia), to efekt może nie być taki, jakiego oczekujemy od ochraniających nas ciuchów. Oryginalne suwaki (w większości motocyklowych ubrań) są produkowane np. przez firmę YKK i zazwyczaj poznać je można po ich logo (jest to najpopularniejsza forma i firma, ale pamiętajcie, że nie jedyna). Aha, suwaki w używanych ciuchach motocyklowych wymienia producent, nie radzimy wymiany na własną rękę, właśnie z powyższych powodów.

3. Sprawdź szwy, bo jeśli człowiek jest zbyt duży i wciska się w zbyt małe ciuchy, to szwy powoli zaczną puszczać. Jeżeli poprzedni nosiciel się wywrócił, to sytuacja jest podobna... Najbezpieczniejsze ubrania motocyklowe mają jak najmniej szwów a te, które już są, są szyte techniką podwójną (szew jest od zewnętrznej i wewnętrznej strony materiału).

4. Membrana zużywa się szybko i w sposób, którego nie widać na zdjęciu. Sprawdź ją dokładnie, bo membrany ulegają mechanicznemu zużyciu w wyniku codziennej eksploatacji tracąc swoją wiatro i wodoodporność. W używanej kurtce motocyklowej najczęściej zaczyna się przepuszczanie wody w okolicy łokci ze względu na uginanie łokci podczas jazdy. W spodniach słabym punktem jest ugięcie kolan oraz pośladki gdzie membrana dociśnięta jest cały czas do siodełka. Membrany podczas bardzo intensywnej eksploatacji np. przygody w lekkim terenie potrafią zużyć się szybciej niż podczas autostradowej nudy. Średnio membrana wytrzymuje 3-4 sezony. Większą wytrzymałość mechaniczną mają membrany naniesione na nylonową siatkę np. GoreTex albo higrofobowy Sympatex. Uprana membrana w temperaturze powyżej 30 C lub potraktowana zmiękczaczem do tkanin, po prostu przestaje działać, więc jeśli sprzedający chwali się, że ciuch został wyprany, koniecznie zapytajcie w jaki sposób!

5. Ochraniacze wyjmij i sprawdzić czy nie uległy zniszczeniu lub zdeformowaniu. Co ważniejsze, sprawdź również czy są dokładnie takie jakie powinny się znaleźć w tym konkretnym modelu ciucha (oczywiście, jeśli są lepsze, to nie ma co marudzić ;P ). Przypominamy że łokieć, bark, kolana, biodra powinny być certyfikowane 1621-1 a plecy 1621-2 Aha i pianka, to nie ochraniacz!

6. Na koniec sprawdź model wybranego ubrania na motor i poszukaj szacowanego czasu produkcji - może się okazać, że nasza "okazja" to już perła z lamusa. Pamiętaj, że materiały potrafią się starzeć i utleniać, tracąc swoje właściwości, a co za tym idzie wartość rynkowa takiego ciucha nie jest już taką okazją cenową i bardzo możliwe, że producent wypuścił już nowszy model w podobnej cenie.

Czasem warto kupić używaną kurtkę motocyklową, spodnie czy kombinezon, ale pamiętajcie, że chodzi o Wasze bezpieczeństwo, dlatego koniecznie sprawdźcie, czy okazja na pewno jest okazją! Uważajcie na zakupy przez internet od osoby prywatnej, bo nie przysługuje wam prawo zwrotu.

Nasza strona: http://www.motosapiens.pl

Ubrania znajdziesz tutaj: http://www.sklep.motosapiens.pl

Facebook: http://www.facebook.com/MotosapiensPL

Do poradnika Jak kupować używane ciuchy motocyklowe - czy warto? przypisano następujące tagi:

motocykle ubrania motocyklowe używane ciuchy motocyklowe używane spodnie motocyklowe używana kurtka motocyklowa ubrania na motor

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak kupować używane ciuchy motocyklowe - czy warto? skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...