Jak przeprowadzać eksperymenty w domu - gumowe jajko

Poradnik dodany przez: Bastek9
10487 0

Warto przeprowadzać w domu różne proste eksperymenty. Większość z nich nie wymaga zbyt wielu akcesoriów, za to mogą przydać się nie tylko jako uzupełnienie wiedzy. Ta zabawa dla dzieciosobom dorosłym pozwala na przypomnienie sobie podstawowej wiedzy z chemii, a najmłodszym daje sporo frajdy.
Aby wykonać to doświadczenie potrzebne są: jajko, mały talerzyk, szklanka i ocet spirytusowy 10%.
Warto pamiętać, że jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju eksperymenty to istotny jest nie tylko ich wynik, ale także obserwacja badanego obiektu na różnych etapach. Dlatego warto obserwować, jak zachowuje się jajko w różnych odstępach czasowych. Już po dziesięciu minutach na powierzchni skorupki pojawiają się bąbelki, które mogą świadczyć o tym, że zachodzą procesy chemiczne. Warto przypatrzeć się, czy jajko ulegnie istotnym zmianom po kilku godzinach.
Ten i podobne eksperymenty zakładają wyciągnięcie obiektu z cieczy dopiero po całych 24 godzinach. Wtedy okazuje się, że dość łatwo jest ściągnąć wierzchnią warstwę skorupki. Jajko jednak zachowuje się trochę jak ugotowane. Nie rozpada się jednak po upadkach z małych wysokości, a odbija się, jakby było wykonane z gumy.
Wykonując takie doświadczenia diy warto sięgnąć do choćby podstawowych naukowych źródeł. Ocet spirytusowy to znany słaby kwas, który jest w stanie pozbawić skorupkę soli mineralnych, które odpowiadają za jej twardość. Dlatego poprzez moczenie obiektu w kwasie można otrzymać taki, a nie inny efekt. Przy krótszym moczeniu i wyciągnięciu obiektu z kwasu można zauważyć, jak stopniowo mięknie skorupka. 

 

Do poradnika Jak przeprowadzać eksperymenty w domu - gumowe jajko przypisano następujące tagi:

jajko eksperymenty ocet chemiczne diy zabawa dla dzieci

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak przeprowadzać eksperymenty w domu - gumowe jajko skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...