Film wideo zawiera treści przeznaczone jedynie dla osób pełnoletnich.

Korzystanie ze stron zawierających treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich następuje na ryzyko osoby decydującej się zapoznać z takimi treściami.

Adult content warning icon
Rezygnuję

Jak wykonać efektowną reakcję miedzi z kwasem azotowym (V)

Poradnik dodany przez: wolfikx
17369 0

Reakcja kwasu azotowego (V) i miedzi pokazana w praktyce. Efektem tej reakcji chemicznej jest gaz, czyli dwutlenek azotu, który tez jest znany jako tlenek azotu (IV). NO2 jest nieorganicznym związkiem chemicznym z grupy tlenków azotu, w którym azot występuje w IV stopniu utlenienia. Wykonując doświadczenie w temperaturze pokojowej gaz ten ma brunatną barwę i jest silnie toksyczny. Jego zapach przypomina zapach gazowego chloru.

Ze względu na swoją toksyczność tej reakcji nie wolno przeprowadzać w domowych laboratoriach a na pewno nie bez nadzoru doświadczonego chemika. Doświadczenia chemiczne nawet tak dosyć proste w wykonaniu jak ta reakcja miedzi z kwasem azotowym potrafią być silnie niebezpieczne i trujące. Wydzielanie się dwutlenku azotu w tej reakcji to bardzo ciekawe doświadczenie a to z tego względu, że reakcja wygląda bardzo efektownie.

Jednak jeszcze raz pamiętajcie, że tlenek azotu jest silnie trującym gazem, więc nie wykonujcie tego doświadczenia chemicznego w domowym laboratorium

Składniki:

  • Miedź - Cu
  • Kwas azotowy (V) - HNO3 (65%)

Do poradnika Jak wykonać efektowną reakcję miedzi z kwasem azotowym (V) przypisano następujące tagi:

chemiczne kwas azotowy chemia zadania doświadczenia chemiczne ciekawe doświadczenia tlenek azotu dwutlenek azotu

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wykonać efektowną reakcję miedzi z kwasem azotowym (V) skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...