Jak wykonac pokaz na fizykę - naturalne ogniwa

Poradnik dodany przez: Hansui
17458 0

Kiszony ogórek, banan, cytryna lub kiszona kapusta jak widać w tym filmie, mogą być naturalnymi ogniwami, co potwierdzi odczyt z woltomierza. A wykonanie takiego domowego doświadczenia jest bardzo proste i wystarczy użyć dwóch różnych metali, przykładowo widelca stalowego i widelca aluminiowego i zamknąć obwód. Powstaje nam siła elektromotoryczna czyli napięcie, które we wszystkich testowanych tutaj przypadkach wynosi ponad 0.7 V.

Naturalne ogniwa jak widać występują w przyrodzie i są obecne prawie wszędzie. Ich przydatność jest bardzo mała ale na ich przykładzie można wytłumaczyć wiele praw związanych z fizyką, przewodzeniem prądu, elektrolitami itd.

A teraz szybkie wytłumaczenie tego co tutaj zachodzi:
Ogórek kiszony, cytryna, banan i kapusta kiszona to elektrolity czyli zawierają w sobie jony dodatnie i ujemne. Po umieszczeniu elektrod z dwóch różnych metali (chodzi w tym przypadku o widelec stalowy i aluminiowy) powstaje nam różnica potencjałów, czyli napięcie elektryczne. Trzeba tez pamiętać, że te naturalne ogniwa są nietrwałe ponieważ elektrolit po prostu szybko się wyczerpuje.

Do poradnika Jak wykonac pokaz na fizykę - naturalne ogniwa przypisano następujące tagi:

fizyczne elektrody elektrolit domowe doświadczenia naturalne ogniwa zadania na fizykę przewodzenie prądu

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wykonac pokaz na fizykę - naturalne ogniwa skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...