Jak zaprojektować oryginalny drewniany taras

Jak zaprojektować oryginalny drewniany taras

Taras w ogrodzie często traktowany jest jak dodatkowe pomieszczenie. W ciepłe i słoneczne dni lubi spędzać na nim wiele czasu. Dlatego warto zadbać o jego oryginalny i praktyczny wygląd. Jego kształt może być różny tak jak materiały, z których go możemy wykonać. Najczęściej jednak do tego celu używamy drewna. W tym poradniku dowiecie się jak zaprojektować oryginalny drewniany taras.

Krok 1

Najczęściej wybieranym materiałem, z którego wykonujemy taras jest drewno. Ma to swoje względy praktyczne i estetyczne. Stanowi to rodzaj harmonijnego przejścia z zewnątrz do drewnianych podłóg znajdujących się w domu. Budowa tarasu z drewna jest też dość prosta. 

 

 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak wykonać remont tarasu lub balkonu - uwagi i wskazówki

Krok 2

Budując taras musimy uwzględnić naturalne mechanizmy jakie rządzą drewnem. Drewno przechodzi swoje naturalne procesy, które polegają na jego kurczeniu się oraz pęcznieniu dlatego tak ważne jest to by dobrze zaplanować odstępy między deskami podłogi naszego tarasu. Ważna jest również cyrkulacja powietrza pomiędzy podłożem i tarasem, zapobiegniemy wtedy wilgoci i przegniciu desek. 

Krok 3 - Jakie drewno wybrać

Ostatnio trendem jest stosowanie egzotycznych odmian drewna w ogrodach. Trwałość tego rodzaju drewna bez impregnacji jest bardzo wysoka. Jest ono również dużo bardziej odporne na ścieranie, uderzenia i inne czynniki mechaniczne. Jednym z rodzajów drewna, które warto polecić jest Garapa. Jest ono bardzo odporne na czynniki atmosferyczne oraz szkodniki szkodzące naszym rodzimym rodzajom drewna. Cechą charakterystyczną Grappy są ciemne plamki. 

Kolejnym rodzajem drewna jest Cumaru. Jest cenione zwłaszcza za swój wygląd, posiada bowiem bardzo efektowne faliste wzory wynikające z nieregularnego przebiegu słojów. Dodatkowo posiada ono pierwsza klasę twardości oraz wysoką odporność na absorpcję wilgoci.n 

Naturalne drewno będzie od nas wymagało dodatkowo pokrycia warstwą oleju dzieki czemu utrzyma swój naturalny kolor przez znacznie dłuższy czas. 

Krok 4 - Gdzie zlokalizować taras

Bardzo ważna rzeczą jest lokalizacja tarasu. Podstawowym wyznacznikiem jest tutaj czas, kiedy chcemy z niego korzystać. Gdy chcemy spędzać na nim wieczory taras powinien zostać ulokowany ze strony zachodniej. Nie bez znaczenia jest sąsiedztwo pomieszczeń wewnątrz domu. Warto posiadać taras blisko kuchni lub salonu. 

Najbardziej funkcjonalnym kształtem tarasu są kształty prostokątne ze względu na to, że wymagają najmniej pracy i najłatwiej jest potem zagospodarować taką przestrzeń Coraz częściej jednak decydujemy się na tarasy zaprojektowane w kształcie półokrągłym. Jego wielkość powinna być przystosowana do tego co chcemy na nim ulokować. Najmniejsza wielkość tarasu, która zdoła pomieścić stoliki i krzesła to 5 metrów kwadratowych. 

Musimy również pamiętać o tym, że im większy będzie nasz tarasu tym mniejszy będziemy posiadać przez to ogród. Również wielkość tarasu powinna posiadać swoje odzwierciedlenie w wielkości działki oraz naszego domu. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zaprojektować oryginalny drewniany taras skomentowało 1 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
  1. Awatar użytkownika KomplexMarket

    KomplexMarket

    Dec 12, 2014

    Drewno egzotyczne w szczególności drewno drewno bangkirai jest dobrym wyborem przy budowie tarasu. Innym ciekawym rozwiązaniem jest drewno Thermory, które nie wymaga impregnacji.