Jak wykonać trik z wężowymi koralikami

Znalazł: BoomX
Źródło filmu: YouTube
18752 5

Koraliki Newtona to fantastyczny i kolorowy pokaz z dziedziny fizyki. Zachowanie się koralików takie jak zobaczycie na filmie wygląda dziwnie ale to nie jest żaden trik magiczny tylko ciekawe doświadczenie z fizyki, które ma logiczne podstawy i które można łatwo wyjaśnić opierając się o podstawowe prawa fizyki. 

Dzięki bezwładności i energii związanej z grawitacją i przyśpieszeniem koraliki tworzą nam jakby nieprzerwaną fontannę. Kluczem jest tu właśnie bezwładność która powoduje że obiekt znajduje się w bezruchu a kiedy zostanie poruszony to kontynuuje swój ruch w jednym kierunku poprzez siłę grawitacji i początkowego pędu, który nadajemy w tym przypadku koralikom. 

To ciekawe doświadczenie i takie zachowanie się przedmiotów powszechnie występuje w naturze i w świecie fizyki. Ale przykład z koralikami jest jednym z najlepszych do zobrazowania jednego z praw dotyczących bezwładności obiektów. 

Popróbujcie z różnymi koralikami - tymi zawieszonymi bardziej sztywnie i tymi luźniejszymi i spróbujcie odpowiedzieć na pytanie w filmie

Składniki:

  • Łańcuch koralików
  • Duży pojemnik

Do poradnika Jak wykonać trik z wężowymi koralikami przypisano następujące tagi:

koraliki fizyczne ciekawa fizyka ciekawe doświadczenia ciekawe triki koraliki newtona bezwładność moment bezwładności prawa fizyki

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wykonać trik z wężowymi koralikami skomentowało 1 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...