Jak zbudować 3 elementowy przełącznik zmierzchowy

Poradnik dodany przez: M_Sakowicz
25297 5

Przełącznik zmierzchowy zbudowany na trzech elementów, czyli będziesz potrzebował Układ NE 555, potencjometr i fotorezystor. To wszystko. Co prawda aby układ był bardziej bezpieczny i łatwiejszy w użyciu, to można zastosować diody w odpowiednich miejscach ale nie jest to konieczne. Co prawda będzie pokazane jak to zrobić w takim przełączniku zmierzchowym ale jeżeli ktoś che wykorzystać tylko 3 najbardziej potrzebne elementy i nic więcej to ten krok można sobie odpuścić. 

Ten poradnik to elektronika praktyczna i takie właśnie filmy najlepiej pokazują, że elektronika dla wszystkich może być ciekawa i pasjonująca. Taki włącznik oświetlenia to tylko jeden z wielu projektów które można zrobić w domu tanim kosztem. W końcu elektronika nie jest nauką techniczną, która wymaga wielkiego wkładu finansowego. No przynajmniej na początku. 

I jeszcze jedna uwaga: W filmie to nie zostało pokazane ale pamiętaj o tym aby nóżkę oznaczoną numerem szóstym w układzie NE 555 połączyć z zasilaniem potencjometru. 

Składniki:

  • Układ NE 555
  • Potencjometr
  • Fotorezystor
  • Dodatkowo - kondensator 100 nF

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zbudować 3 elementowy przełącznik zmierzchowy skomentowało 2 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...