Jak zwiększyć szanse przeżycia w wypadku - Karta ratownicza auta

Poradnik dodany przez: dr1v3r
15310 0

Pozornie zwykła kartka papieru, którą trzymamy w samochodzie może skrócić czas akcji ratowniczej w trakcie wypadku nawet o 30 procent, o  6 – 9, często bardzo decydujących minut.  Ale czym tak naprawdę jest ta karta ratownicza pojazdu i do czego służy?

W skrócie można powiedzieć, że jest to zestandaryzowana informacja, która na kartce w formacie A4 pokazuje schemat pojazdu na którym są zaznaczone najważniejsze dla służb ratowniczych takie elementy jak umiejscowienie wzmocnień karoserii, rozmieszczenie wszystkich poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

Do wypadków drogowych wzywane są służby ratownicze i nie ma możliwości aby osoby pracujące w tych służbach znały na pamięć wszystkie modele samochodów i ich konstrukcje. To jest niewykonalne, tym bardziej, ze każdy model jest inaczej skonstruowany a co roku na rynku pojawiają się nowe modele i nowe rozwiązania techniczne. 

A kiedy po wypadku drogowym jest mało czasu na ratowanie życia a nożyce do wyciągania ofiar z wraków natkną się na wzmocnienia w aucie, to nożyce często pękają. Do tego dochodzi jeszcze sprawa znalezienia i odłączenia akumulatora, który nie zawsze jest z przodu auta. No i poduszki powietrze, których jest w autach często więcej niż 4. Dlatego aby można było przyspieszyć wydobycie ofiar z rozbitych pojazdów, opracowano europejski system określany jako Karta Ratownicza Pojazdu.

Składniki:

  • http://kartyratownicze.pl/

Do poradnika Jak zwiększyć szanse przeżycia w wypadku - Karta ratownicza auta przypisano następujące tagi:

porady ratowanie życia karta ratownicza samochodu karta ratownicza pojazdu wypadki drogowe co trzymać w aucie dokumenty samochody podróż samochodem

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zwiększyć szanse przeżycia w wypadku - Karta ratownicza auta skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...