Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki

Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie wejścia w nowy rok bez odpalonych o północy fajerwerków. Pięknie ozdabiają niebo i robią naprawdę duże wrażenie. Jednak ze sztucznymi ogniami wiąże się także ich ciemna strona. Co roku do szpitali trafia sporo osób z poparzeniami, oderwanymi kończynami i innymi urazami. Jak tego uniknąć?

Krok 1

Podczas kupowania fajerwerków, upewnij się, że nie stwarzają one żadnego zagrożenia i są bezpieczne. Materiał, w którym znajdują się petardy musi być nowy, nienaruszony i nienaderwany. Absolutnie nie kupuj pirotechniki w niepewnym, pogniecionym czy naderwanym pudełku!

Krok 2

Nigdy nie kupuj fajerwerków na straganach, targowiskach i bazarach. Często nie są one odpowiednio przechowywane i mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla twojego zdrowia. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak wykonać ogłuszającą bombkę

Krok 3

Petardy odpalaj na świeżym powietrzu i równym podłożu. Zanim odpalisz ląd, upewnij się, że w pobliżu nie ma żadnych ludzi ani zwierząt. 

Uwaga

W przypadku gdy petarda okaże się niewypałem, absolutnie do niej nie podchodź zanim nie upłynie minimum 5 minut. Najlepiej w ogóle do niej nie podchodź. 

Krok 4

Petardy umieszczone na długim kiju, wpij w śnieg, odpal i szybko odsuń się w bezpieczne miejsce. Nie trzymaj petardy w ręku!

Krok 5

Korsarza odpal przez potarcie zapalnika o draskę pudełka od zapałek i rzuć w miejsce, w którym nie ma żadnej żywej istoty.

Uwaga

Nie podchodź do petardy zaraz po jej eksplozji, gdyż może okazać się że jest to materiał wielowybuchowy.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!