Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki

Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie wejścia w nowy rok bez odpalonych o północy fajerwerków. Pięknie ozdabiają niebo i robią naprawdę duże wrażenie. Jednak ze sztucznymi ogniami wiąże się także ich ciemna strona. Co roku do szpitali trafia sporo osób z poparzeniami, oderwanymi kończynami i innymi urazami. Jak tego uniknąć?

Krok 1

Podczas kupowania fajerwerków, upewnij się, że nie stwarzają one żadnego zagrożenia i są bezpieczne. Materiał, w którym znajdują się petardy musi być nowy, nienaruszony i nienaderwany. Absolutnie nie kupuj pirotechniki w niepewnym, pogniecionym czy naderwanym pudełku!

Krok 2

Nigdy nie kupuj fajerwerków na straganach, targowiskach i bazarach. Często nie są one odpowiednio przechowywane i mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla twojego zdrowia. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak wykonać ogłuszającą bombkę

Krok 3

Petardy odpalaj na świeżym powietrzu i równym podłożu. Zanim odpalisz ląd, upewnij się, że w pobliżu nie ma żadnych ludzi ani zwierząt. 

Uwaga

W przypadku gdy petarda okaże się niewypałem, absolutnie do niej nie podchodź zanim nie upłynie minimum 5 minut. Najlepiej w ogóle do niej nie podchodź. 

Krok 4

Petardy umieszczone na długim kiju, wpij w śnieg, odpal i szybko odsuń się w bezpieczne miejsce. Nie trzymaj petardy w ręku!

Krok 5

Korsarza odpal przez potarcie zapalnika o draskę pudełka od zapałek i rzuć w miejsce, w którym nie ma żadnej żywej istoty.

Uwaga

Nie podchodź do petardy zaraz po jej eksplozji, gdyż może okazać się że jest to materiał wielowybuchowy.

Komentarze: (0)

Pozostało: 1500 znaków