Jak zrobić petardę

Jak zrobić petardę

Chciałbyś samodzielnie zrobić petardę? Nie jest to w cale takie trudne jak się wydaje, ale pamiętaj zachowaj wszelkie środki ostrożności. Każda zabawa z materiałami pirotechnicznymi może skończyć się nieszczęściem.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić prostą petardę

Krok 1 - Petarda z puszki

Zrobienie tej petardy nie jest takie łatwe jak się wydaje. Najpierw potrzebujemy puszkę, najlepiej po dezodorancie, ale najpierw pamiętaj o tym by pozbyć się całkowicie jej zawartości. Gdy upewnisz się, że w środku już nic nie ma przedziuraw dno puszki, aby dziura była taka jak obwód długopisu. 

Puszka musi być dobrze wysuszona, możemy to zrobić suszarką lub kładąc ją na słońcu lub w innym ciepłym miejscu. Gdy wyschnie za pomocą lejka wsypujemy do niej mieszankę KNO3 oraz Cukru. Mieszanką wypełniamy 1/2 objętości puszki, a następnie zatykamy dziurę i mocno zaklejamy taśmą.

Teraz musimy za pomocą gwoździa zrobić dziurę na lont, który umieszczamy z boku puszki. Musi on być umieszczony w naszej mieszance. Oddalamy się na bezpieczną odległość i podziwiamy nasz wybuch. 

Krok 2 - Petarda z pudełka po zapałkach

To bardzo prosta petarda, którą szybko zrobicie w swoim domu. Do pudełka od zapałek wsypujemy mieszankę KNO3/Cukier, tak by wypełniła je w połowie. Następnie obklejamy pudełko taśmą (najlepiej kupić taśmę o szerokości 5cm) dookoła wykonując czynność 5 razy. Gdy pudełko jest szczelnie zaklejone robimy dziurkę,  w której umieszczamy lont. 

Ciekawostka - Petarda z pudełka po zapałkach

Jeśli obwiniemy pudełko więcej razy taśmą wybuchnie ono z większą mocą i przez to wybuch będzie głośniejszy. To również dotyczy się innych wykonywanych tutaj petard. Owinięcie taśmą powoduje, że siła odśrodkowa towarzysząca wybuchu kumuluje się dłużej, przez to eksplozja jest silniejsza i głośniejsza. 

Krok 3 - Petarda z pudełka po kliszy

Pudełka po kliszy teraz dużo ciężej znaleźć niż kiedyś, ale na pewno jakieś znajdziecie w swoim domu. Wystarczy wypełnić je mieszanką KNO3/Cukier do połowy. Owijamy nasze pudełko taśmą klejącą kilka razy. Wkładamy lont i petarda jest gotowa do użycia. 

Krok 4 - Petarda z papieru

Petarda z papieru to chyba najlepszy rodzaj petardy jaki można zrobić samemu w domu. Dźwięk przy jej wybuchu jest naprawdę donośny. Jej wykonanie jednak zajmuje najwięcej czasu ponieważ zawiera elementy, które muszą schnąć przez przynajmniej 12 godzin. 

Zaczynamy od papierowej tulei. Do jej wykonania potrzebujemy kartek A4 oraz kleju do papieru lub drewna najlepiej Wikolu. Teraz tniemy kartkę na paski o szerokości 12 cm każdy. Paski papieru możemy nawijać np. na kijek od miotły. Smarujemy każdy pasek osobno klejem i nawijamy na nasz paytk. Niezbędne jest chociaż 8 obrotów by uzyskać doby efekt przy wybuchu. Tak sklejoną tuleję zostawiamy teraz na 12 godzin do wyschnięcia. 

Zatyczki najlepiej zrobić z papieru lub drewna. Będą one umieszczone na obu końcach tulei. Jeśli chcemy zrobić je z drewna wystarczy odkroić dwa cienkie kółeczka od trzonka miotły, na którym nawijaliśmy tuleję. Z jednej strony zaklejamy zatyczką tuleję i odstawiamy na dzień do wyschnięcia.

Gdy są już gotowe wsypujemy do środka mieszankę KNO3 i cukru wypełniając tuleję do połowy i zatykamy druga zatyczką. Odstawiamy znowu do wyschnięcia. Następnego dnia w petardzie umieszczamy lont i jest ona już gotowa do użycia. 

Krok 5 - Petarda aluminiowa

Petardę aluminiową robimy wykorzystując zwykła folię aluminiową, którą na pewno każdy z Was ma w domu. Rozwijamy taki rulonik foli na około szerokość 30cm i składamy go w połowie. Dzięki temu folia będzie grubsza a efekt wybuchu będzie lepszy.

Teraz możemy wziac pudełko od zapałek bądź jakiś długopis. Wypełniamy je do połowy znaną nam już mieszanką. Folią owijamy pudełko od zapałek, dokładnie z obu stron szczelnie zawijając folię. Obklejamy pudełko dodatkowo taśmą tak jak w przypadku wcześniejszej petardy z pudełka od zapałek. Teraz wystarczy już tylko umieścić lont. Wybuch będzie naprawdę głośny!

Krok 6 - Petarda z kartki

Bardzo szybka w wykonaniu. Nawijamy kartkę na markera i zsuwamy ją z jednej strony zaginając. Do środka wsypujemy mieszankę wybuchową i zawijamy dokładnie drugą stroną by nic nam się nie wysypało. Potem zaklejamy obie strony taśmą klejącą dla pewności. Umieszczamy w petardzie lont i możemy odpalać. 

Krok 7 - Petarda z karbidu

Do jej zrobienia potrzebny nam będzie karbid, wystarczy nam grudka o średnicy 2 lub 3 centymetrów. Do tego wykorzystamy jeszcze sznurek, puszkę po farbie i dwie śrubki z nakrętkami.

W puszcze gdzieś z boku robimy dziurkę i przekładamy śrubkę nakręcając nakrętkę. To samo robimy z wieczkiem puszki (wieczko powinno być metalowe). 
Do śrub przywiązujemy sznurek. To dlatego by wieczko nie poleciało nam za daleko, bo petardę tą możemy wykorzystywać wielokrotnie dlatego bo jest dość trwała.

Robimy dodatkową dziurkę na lont, a do petardy wrzucamy grudkę karbidu i zalewamy mała ilością wody (40ml powinno wystarczeć).

Teraz wystarczy już tylko odpalić petardę, z jednej grudki można strzelać kilkakrotnie! 

Ciekawostka - Mieszanka wybuchowa

Do wybuchu używamy głownie mieszanki KNO3 i cukru. KNO3 to popularny środek chemiczny, azotan potasu lub jak kto woli saletra potasowa. Jest dostępny w wielu sklepach oferujących odczynniki chemiczne. 50g KNO3 kosztuje około 1-1,50 zł. Saletrę potasową często można również dostać w sklepach ogrodniczych.  

Uwaga

Pamiętajcie by zachować rozwagę i ostrożność przy zabawie ze środkami pirotechnicznymi! Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za szkody wywołane nieostrożnym lub niewłaściwym użyciem tych środków. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zrobić petardę skomentowało 1 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
  1. Awatar użytkownika KrzychuPL

    KrzychuPL

    May 02, 2013

    aha...