Jak czyścić system rynien

Jak czyścić system rynien

Najważniejszą funkcją systemu rynnowego na zewnątrz naszego domu jest odprowadzanie wody. Dzięki temu chronimy naszą elewację, okna i drzwi przed deszczem. Dlatego też, co jakiś czas powinniśmy sprawdzać stan rynien, a w razie potrzeby odpowiednio je przeczyścić.

Krok 1

Przeczyszczanie rynien dobrze jest wykonywać jesienią np. w listopadzie. Korzystne jest także sprawdzenie ich stanu po zimie. 

Ciekawostka

Największe prawdopodobieństwo zatkanych rur będą mieli właściciele domów położonych w pobliżu drzew, zwłaszcza obok dębów i kasztanów. 

Krok 2 - Jak sprawdzić drożność rynien?

Polej rynny wodą i skontroluj, czy woda ma swobodny przepływ. 

Krok 3

Czyszczenie rynien rozpocznij od tych najwyższych. Cały zabieg wykonasz za pomocą drabiny, szczotki i węża ogrodowego. Na wstępie wymieć wszelkie zanieczyszczenie, a następnie wypłucz je wodą pod ciśnieniem. 

Uwaga

Pamiętaj o tym, że drabina musi być stabilnie ułożona, gdyż najważniejsze jest twoje bezpieczeństwo. Nie opieraj jej o rynnę, ponieważ może się wygiąć.

Ciekawostka

Nie używaj ostrych i twardych narzędzi, ponieważ mogą one uszkodzić strukturę rynny. 

Krok 4

Aby zapobiec sytuacji, w której twoje rynny będą zatkane, możesz zamontować w nich specjalne kratki. Zatrzymają liście, kasztany, żołędzie i inne zanieczyszczenia. 

Krok 5

Innym problemem związany z rynnami są ptasie gniazda. Nie niszcz ich, a przenieś w inne, bezpieczne miejsce. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak czyścić system rynien skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!