Jak urządzić balkon lub taras

Jak urządzić balkon lub taras

Tarasy, balkony to naturalne przedłużenie naszego domu. Gdy na dworze jest już ciepło możemy spędzać na nim bardzo dużo czasu grillując, spożywając posiłki czy spotykając się ze znajomymi. Dlatego warto zadbać o to by nasz balkon lub taras był ładnie i ergonomicznie urządzony. Jak urządzić balkon lub taras? Przeczytajcie ten poradnik.

Krok 1

Często taras lub balkon jest miejscem gdzie przechowujemy niepotrzebne nam już rzeczy. Dlatego warto zacząć od porządków i usunąć z tarasu wszystkie niepotrzebne i zbędne rzeczy zwalniając miejsce dla innych, bardziej przydatnych. Jeśli nie mamy na balkonie położonej terakoty warto zastanowić się nad małym remontem. Dzięki temu balkon będzie dużo ładniejszy, ale również łatwiej będzie go czyścić, jest też dużo bardziej trwała. 

Uwaga

Kupując terakotę na balkon nie warto oszczędzać i najlepiej zaopatrzyć się w specjalne płytki mrozoodporne przeznaczone do podłóg właśnie w takich miejscach jak balkon, które znajdują się na zewnątrz mieszkania. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak sadzić krzewy na balkonie

Krok 2 - Wyposażenie

Jeśli nasz balkon lub taras nie jest osłonięty przed działaniami atmosferycznymi takimi jak deszcz najlepiej zaopatrzyć się w meble plastikowe. Wiklinowe lub drewniane sprzęty są dużo ładniejsze, jednak dużo trudniej będzie je nam utrzymać i posłużą nam przez dużo krótszy okres. Jest to rozwiązanie idealne do domków, ponieważ na zimę meble te muszą być schowane, dlatego wielu mieszkańców bloków ma z nimi problem. W tym przypadku najlepsze będą składane na płasko i łatwo przenośne elementy wyposażenia. Możemy znaleźć stoliki przykręcane do balustrady lub do muru ze składanym na płasko blatem lub fotele również składane, które potem łatwo jest przechować w mieszkaniu np. za szafą lub pod łóżkiem. 

Jeśli wybraliśmy meble drewniane lub plastikowe zachowajmy konsekwencję i wybierzmy naczynia na rośliny z tego samego materiału. Bardzo ugodowe w tym temacie i pasujące do wszystkiego są pojemniki ceramiczne i z siatkobetonu.  Na małych balkonach w blokach możemy wybrać małe rośliny i doniczki zawieszane na balustradzie balkonu. Jeśli mamy dużo wolnej przestrzeni droższym ale za to bardziej efektownym wyjściem będą duże donice z drzewkami lub dużymi kwiatami. 

Krok 3 - Rośliny

Przy wyborze roślin musimy kierować się nie tylko estetyką i gustami, ale również tym od, której strony świata położony jest nasz balkon lub taras. Na balkony od strony północnej nadają się cieniolubne rośliny takie jak pnącza - bluszcz czy barwinek. Przy południowej ekspozycji, gdzie ilość promieni słonecznych jest 
dość duża można zasadzić pelargonie bluszczolistne i pasiaste, szałwie, petunie.

Dla większości  roślin najlepsze są ekspozycje wschodnie i w nieco mniejszym stopniu zachodnie. Na balkonach wystawionych na południe można stosować takie rośliny jak nasturcja, lobelia, smagliczka, kolorowe bratki i róże. Z pnączy doskonale nadają się wiciokrzewy, winobluszcz, powojniki i ogórecznik. 

Efektowne są kompozycje jednego gatunku z uwzględnieniem całej gammy kolorów danego gatunku czyli np. petunie białe, fioletowe, różowe itd. Bardzo ładnie prezentują się również inne gatunki kwitnące w jednym kolorze tak jak czerwone pelargonie bluszczolistne. 

Warto dodać zawsze trochę zieleni okalającej okna, która zagląda do mieszkania. W tym celu posłużą nam pnącza. Tylko nasz balkon musi wtedy spełniać kilka warunków i być przede wszystkim osłonięty od wiatru. Większość bluszczy nie wymaga żadnej podpory i wystarczy im po prostu mur, tak jest w przypadku winobluszczu pięcilistkowego. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak urządzić balkon lub taras skomentowało 1 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
  1. Awatar użytkownika akoszka

    akoszka

    Dec 20, 2013

    fajnym pomysłem jest zabudowanie tarasu, ja tak zrobiłem w http://www.alustolbud.pl/ dzięki temu mam większy wybór w doborze roślinności na taras