Jak czyścić żelazko

Jak czyścić żelazko

Podejrzewam, że prawie każdy, spytany o to, czy lubi prasować, odpowiedziałby negatywnie. Co dopiero jeżeli chodzi o czyszczenie żelazka! Jak więc zabrać się za czyszczenie tego nielubianego urządzenia? Poniżej przedstawię kilka metod, które pozwolą szybko wyczyścić żelazko.

Ciekawostka

Przed czyszczeniem upewnij się, czy twoje żelazko jest teflonowe. Jeżeli jest- postępuj z nim bardzo delikatnie. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak wyczyścić żelazko pastą do zębów

Krok 1 - Spód (płyta) żelazka

Najłatwiejszym sposobem jest przemycie spodu płynem do mycia naczyń. W przypadku gdy ta metoda nie sprawdzi się, zastosuj podgrzaną (do wysokiej temperatury, lecz nie do wrzątku) mieszankę octu i soli (w proporcjach 1:1). Zanurz w niej miękką szmatkę i zetrzyj osad z płyty żelazka. Czystą płytę opłucz szmatką z wodą destylowaną, a po tym wytrzyj spód do sucha. 

Krok 2 - Upusty pary

Zatkane otwory na parę wyczyścisz za pomocą szczotki do rur zamoczonej w destylowanej wodzie. Ostrożnie przetrzyj każdy upust, aż do uzyskania satysfakcjonujących efektów. 

Krok 3 - Zbiornik wody

W tym miejscu zawsze jest poro osadów. Dlatego też, wypełnij go w połowie octem, ustaw żelazko na najwyższą temperaturę i prasuj, używając głównie pary, jakiś materiał (np. ściereczkę kuchenną) przez około 15 minut. Chodzi o to, aby zbiornik był zupełnie pusty. Następnie w podobny sposób nalej do zbiornika wodę destylowaną i zrób identycznie jak poprzednio. Po wszystkich zabiegach, zostaw na chwile otwarty otwór na wodę, aby ewentualny zapach octu wywietrzał. 

Krok 4 - Obudowa

Zewnętrzną część wyczyść po prostu wilgotną szmatką z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń. Po tym, wytrzyj obudowę na sucho

Ciekawostka

Zamiast zwykłej wody, wlewaj do zbiornika wodę destylowaną, dzięki czemu osad z minerałów będzie się osadzał zdecydowanie wolniej. 

Ciekawostka

Żelazko zawsze stawiaj w pozycji pionowej, w suchym miejscu. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak czyścić żelazko skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!